Posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli w dniu 24 maja 2013 roku odbyło się przy bardzo małej frekwencji obu reprezentowanych stron. Wynikało to z niekontrowersyjności przewidzianych do rozpatrzenia projektów.
Najdłuższą dyskusję wzbudził projekt założeń do projektu ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Uwagi nie dotyczyły głównych założeń projektu, lecz szczegółowych rozwiązań. Za najistotniejszą dla jednostek samorządu terytorialnego należy uznać deklarację projektodawców, iż w projekcie zostanie uwzględniona możliwość podniesienia opłaty za udzielenie ślubu poza siedzibą danego urzędu stanu cywilnego. Projekt poszerza bowiem katalog miejsc, w których będzie to możliwe – wiązać się jednak z tym będzie zwiększony koszt obsługi.
Choć zakres tematyczny projektu rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sposobu przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów należy do kompetencji Zespołu ds. Administracji Publicznej to wcześniej został szczegółowo omówiony na Zespole ds. Edukacji, Kultury i Sportu. W tej sytuacji dyskusja ograniczyła się do potwierdzenia przyjętych tam ustaleń.
Pozostałe dwa projekty dotyczyły drobnych zmian w strukturze sądownictwa i nie wzbudziły sprzeciwu. Były to:
- projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie przekazania niektórym sądom rejonowym rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych z obszarów właściwości innych sądów rejonowych;
- projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych.
W ramach spraw różnych zasygnalizowane zostało stanowisko Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w sprawie rozwiązań legislacyjnych w zakresie postępowania wieczystoksięgowego oraz postępowania egzekucyjnego w administracji. Zawarte w stanowisku postulaty dotyczą w szczególności zwolnienia gmin z obowiązku uiszczania opłaty od wpisu i wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej, zmian w systemie opłat komorniczych ponoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego, a także rozszerzenia zakresu ich kompetencji w postępowaniu egzekucyjnym o egzekucję z nieruchomości. Niestety przedstawicielka Ministerstwa Finansów nie ustosunkowała się do poszczególnych propozycji zaznaczając, że w resorcie trwają prace nad projektem założeń do ustawy znacząco zmieniającej postępowanie egzekucyjne w administracji i przy tej okazji zostaną rozważone zgłoszone propozycje.