Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadchodzą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (dotyczy dużych miast i ich obszarów funkcjonalnych)

Zgodnie z zamierzeniami Komisji Europejskiej w okresie programowania 2014-2020 co najmniej 5% alokacji krajowej EFRR ma wspierać zintegrowane działania na rzecz zrównoważonego rozwoju miejskiego i to przy powierzeniu zainteresowanym (czyli miastom) co najmniej współudziału przy wyborze finansowanych operacji. Jednym ze sposobów wydatkowania tych środków mogą być Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Choć instrument ten jest fakultatywny, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zamierza je wprowadzić.

Proponuje się by ZIT były realizowane:

  • obligatoryjnie na terenie obszarów funkcjonalnych 18 miast wojewódzkich. Pięć procent alokacji środków EFRR zostanie rozdzielonych na poszczególne województwa według algorytmu, który ma uwzględniać w szczególności wielkość i znaczenie miasta wojewódzkie i całego obszaru funkcjonalnego;
  • fakultatywnie na terenie innych miast o charakterze regionalnym lub subregionalnym (ewentualnie wraz z ich obszarami funkcjonalnymi) – o ile samorząd województwa podejmie decyzję o zwiększeniu udziału miast w podejmowaniu decyzji dotyczących projektów w wybranych osiach priorytetowych czy działaniach.

Celem ZIT ma być realizacja zintegrowanej strategii rozwoju miejskiego (ewentualnie innych strategii terytorialnych). Podstawowe kierunki interwencji to: zrównoważony i sprawny transport łączący miasto i jego obszar funkcjonalny, kompleksowa rewitalizacja, ochrona środowiska, energetyka oraz wzmacnianie rozwoju funkcji symbolicznych budujących międzynarodowy charakter i ponadregionalną rangę miasta.

Specjalnie dla realizacji ZIT ma być powoływany związek komunalny, który opracuje program działań. Następnie na poziom związków komunalnych zostaną delegowane zadania instytucji zarządzającej w odniesieniu do tych osi priorytetowych i zadań, które zakładają realizację dużej liczby małych projektów realizowanych na obszarach zurbanizowanych. Dyskutowane jest czy delegowane zostaną wszystkie zadania (na zasadzie np. dotacji globalnej), czy też rola związków zostanie ograniczona do wyboru projektów.

Koncepcja ZIT będzie dyskutowana na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich.

Czw., 1 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski