Posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w dniu 13 września br. było posiedzeniem bardzo nietypowym – po raz pierwszy od czasów niepamiętnych w jego porządku obrad nie znalazł się żaden projekt aktu normatywnego związanego z ochroną zdrowia. Tematem wiodącym była polityka społeczna – tym bardziej, że w ramach spraw różnych Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło diagnozę stanu obecnego i perspektywy zmian prawnych w tym zakresie.
Projektów normatywnych w porządku obrad nie było zbyt wiele – bo zaledwie cztery. Spośród nich najwięcej emocji wzbudził przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Okazało się bowiem, że praktycznie żadna uwaga strony samorządowej nie została uwzględniona, a sam projekt w tym samym dniu… był przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów. W tej sytuacji Zespół zaopiniował projekt negatywnie wyrażając jednocześnie oburzenie lekceważeniem strony samorządowej.
Długa dyskusja dotyczyła projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej – w związku z bardzo dużą liczbą szczegółowych uwag. Ustalono ostatecznie, że właściwy resort sporządzi nową wersję projektu i przedłoży ją przed posiedzeniem plenarnym Komisji Wspólnej – wtedy to zostanie podjęta ostatecznie decyzja.
Pozostałe dwa projekty zostały zaopiniowane pozytywnie. Były to:
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie – w tym przypadku zaapelowano o wcześniejsze uruchamianie środków Funduszu Pracy, gdyż pod koniec roku praktycznie nie ma możliwości racjonalnego wydatkowania środków;
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji programu wieloletniego ‘Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.
Zespół przyjął również do wiadomości projekt sprawozdania z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za lata 2010-2011.
Warto dodać, że posiedzenie zaczęło się informacją ważną dla samorządów powiatowych – w opisywanej na naszych łamach sprawie organizowania przez wojewodę konkursów na państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji po przeanalizowaniu wszystkich argumentów podzieliło opinię ZPP, iż praktyka taka jest niedopuszczalna. Ustalenie to zostało przekazane wojewodom.