Z pewnością najciekawszą, a zarazem najbardziej kontrowersyjną sprawą najbliższego posiedzenia Sejmu, zaplanowanego na drugą połowę bieżącego tygodnia w dniach od 7 do 9 czerwca, będą zmiany w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.
6 czerwca
Sejmowy wtorek zapowiada się gorący. Na zaplanowanym wspólnym posiedzeniu dwóch komisji: finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego posłowie mają rozpatrzyć sprawozdanie podkomisji pracującej nad rządowym projektem nowelizującym ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych (druk nr 1409). Szerzej o tej sprawie piszemy w osobnym artykule. Również dwie komisje: infrastruktury oraz finansów publicznych przeprowadzą pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (druk nr 1561). Projekt wpłynął do Sejmu w maju.
7 czerwca
W środę komisja infrastruktury oraz komisja samorządu terytorialnego zajmą się rządowym projektem zmieniającym ustawę o gospodarce nieruchomościami (druk nr 1560). Propozycja dotyczy skatalogowania czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami oraz ujednolicenia praktyki stosowania przepisów w zakresie m.in. zbywania nieruchomości publicznych na rzecz osób, które wieloletnio je dzierżawią lub użytkują. Projekt dotyczy również określania dochodu na potrzeby udzielania bonifikat od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego oraz zasad potwierdzania aktualności operatów szacunkowych.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (druk nr 1494) trafił do posłów z komisji polityki społecznej. Materiał jest obszerny, a dotyczy zatrudniania obcokrajowców, jako pracowników sezonowych oraz szerzej - dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Potrzeba przyjęcia ustawy wynika z prawa europejskiego. Starosta (póki co), a w praktyce Powiatowy Urząd Pracy mają przyjmować i rozpatrywać wnioski o zezwolenie na pracę sezonową. Jak piszą autorzy "wprowadzenie nowego, szczególnego rodzaju zezwolenia na pracę (sezonową) oraz zmiana obecnie funkcjonującej instytucji oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, określenie szczególnej procedury wydawania takich zezwoleń dla cudzoziemców przebywających za granicą, wprowadzenie nowych przesłanek odmowy udzielania zezwoleń na pracę i rejestracji oświadczenia oraz obowiązków informacyjnych podmiotów powierzających pracę na podstawie „nowych oświadczeń” wobec PUP wymaga przygotowania się urzędów, podmiotów powierzających cudzoziemcom wykonywanie pracy i samych cudzoziemców, jak również modernizacji systemów teleinformatycznych. Z tych powodów wejście w życie większości przepisów przewidziane zostało na dzień 1 stycznia 2018 r."
Komisje administracji oraz samorządu terytorialnego przestudiują znany już senacki projekt zmian w ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (druk nr 1538). Senatorowie chcą rozszerzenia "zakazu propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez jednostki samorządu terytorialnego" - niezręcznie to brzmi, jakby samorządy promowały komunizm lub chciały to robić i konieczne jest wprowadzenie zakazu - na szkoły, szpitale, instytucje kultury, osiedla oraz "pomniki gloryfikujące ustrój totalitarny".
Rada Miasta Kraków skierowała w styczniu do Sejmu rezolucję w sprawie "wyłączenia spod interwencji nadzorczej treści rezolucji, apeli czy oświadczeń podejmowanych przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego, zawierających wezwanie do określonego zachowania, podjęcia inicjatywy lub zadania, jak również zawierających stanowisko w określonej sprawie". Rezolucję ma rozważyć w środę podkomisja stała ds. ustroju samorządu terytorialnego.
8 czerwca
Czwartek zapowiada się dniem informacyjnym, choć nie tylko. Resort edukacji przedstawi posłom z komisji edukacji oraz z komisji polityki społecznej informację na temat "niekorzystnych zmian w systemie edukacji dotyczących dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a także wykluczenia dzieci mających indywidualne nauczanie z zajęć szkolnych”. Z kolei przedstawiciele NIK zapoznają członków komisji infrastruktury oraz komisji samorządu terytorialnego z wynikami kontroli "systemu gospodarowania przestrzenią gminy jako dobrem publicznym". Z raportem izby można zapoznać się tutaj.
Do komisji infrastruktury trafił rządowy projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym (druk nr 1543). Przewiduje on wprowadzenie specjalnej rejestracji pojazdów testowych, wykorzystywanych przez branże motoryzacyjną i jednstki badawcze. Będzie to zadanie starosty.
Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl