Sejmowa Komisja Infrastruktury zapoznała się z informacją na temat realizacji „Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024”. Związek Powiatów Polskich zapytał o drogi samorządowe.
Na posiedzeniu w dniu 11 września informację przedstawili przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej jest dedykowany drogom krajowym, a jego operatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W ramach programu skupiono się na budowie dróg dla pieszych i rowerzystów, oświetleniu i doświetleniu przejść dla pieszych, przebudowie skrzyżowań i korekty parametrów dróg mogących mieć wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowników.
Na program przeznaczono 2,5 mld zł w perspektywie 4-letniej (2021-2024). Obecne wykorzystanie Funduszy jest na poziomie ok. 64%. W realizacji w ramach programu uwzględniono dotychczas 932 zadania, z czego 508 zostało zakończonych, a 305 jest już w fazie rzeczywistej realizacji. Jak wyliczali przedstawiciele Ministerstwa, program przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa 3700 przejść dla pieszych, wybudowano ok. 72 km dróg dla pieszych i 40 km dróg dla rowerów, wykonano 44 zadania uwzględniające rozbudowę lub przebudowę skrzyżowań. Wiceminister Stanisław Bukowiec przywołał też statystykę, zgodnie z którą w 2019 r. było 5600 wypadków na drogach krajowych, a w 2023 liczba ta spadła do 3396 zdarzeń.
Dyskusja dotyczyła kontynuacji programu oraz jego formy i kwot, jakie państwo chce przeznaczyć na ewentualną kontynuację. Program ma objąć też prawdopodobnie kwestie utrzymaniowe, co nie podobało się części posłów.
Ze względu na ewentualne zmiany organizacyjne w przyszłym programie przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zapytał czy w jego ramach uwzględni się także wsparcie dla samorządów na działania zabezpieczające i modernizujące pod kątem bezpieczeństwa ich dróg, poza obecnie funkcjonującym Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg. Nie uzyskano bezpośredniej odpowiedzi, natomiast wiceminister Bukowiec poinformował, że trwają prace nad wsparciem dla samorządów w tej kwestii i niedługo minister Dariusz Klimczak powinien przedstawić jego założenia.
Całość posiedzenia można obejrzeć na stronach Sejmu (LINK).