Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Elektrownie wiatrowe wg Nowoczesnej

Elektrownie wiatrowe wg Nowoczesnej fotolia.pl

Nowoczesna przygotowała projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który w ostatni poniedziałek poddała konsultacjom społecznych. W ramach szerokiej nowelizacji najważniejsze zmiany zaprezentowane zostały poniżej. Obecnie prowadzone są konsultacje tych rozwiązań celem wypracowania optymalnego projektu ustawy. 

  • Wprowadzenie możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla małych przedsięwzięć energetyki wiatrowej, składających się z maksymalnie trzech elektrowni wiatrowych, których moc zainstalowanych jednostek wytwórczych nie jest większa niż 6MW, których przyłączenie do sieci elektroenergetycznej nie będzie realizowane na napięciu wyższym niż 40 kV.
  • Wprowadzenie czytelnych, zrozumiałych normatywów odległościowych dla lokalizowania elektrowni wiatrowych, zastępujących tzw. regułę „10H”, uzależnionych od maksymalnej mocy akustycznej z jaką będzie pracować elektrownia wiatrowa, z uwzględnieniem poziomu ochrony akustycznej okolicznych terenów.
  • Poszerzenie kręgu rodzajów terenów, podlegających ochronie akustycznej w stosunku, do których mają zastosowanie ustawowe normatywy odległościowe o tereny, które w obecnej ustawie nie zostały ujęte, takie jak: tereny zabudowy związanej ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży, tereny domów opieki społecznej, tereny szpitali i strefy ochronne uzdrowisk.
  • Usunięcie z ustawy zapisu o nakazie rozbiórki wybudowanych elektrowni wiatrowych lub ich części budowlanych, co do których w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie.
  • W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, przywrócenie definicji budowli do stanu prawnego sprzed dnia wejścia w życie ustawy. Przywrócenie poziomu obciążeń podatkowych podatku od budowli w stosunku do elektrowni wiatrowych do stanu sprzed dnia wejścia w życie ustawy.
  • Wprowadzenie możliwości przeprojektowania, uzyskania pozwolenia zamiennego i zmiany elektrowni wiatrowej na nowszej generacji lub o lepszych parametrach użytkowych pod warunkiem dostosowania poziomu mocy akustycznej elektrowni wiatrowej umożliwiającego dotrzymanie wyznaczonych ustawą normatywów odległościowych.
Czw., 1 Czrw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk