Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Budżety JST. Perspektywy zmian w systemie sprawozdawczym

Na posiedzeniu Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych w dn. 26 czerwca najistotniejszym punktem porządku obrad okazało się zaopiniowanie projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Najistotniejsze zmiany w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego dotyczą dwóch aspektów:

  • zwiększenia częstotliwości przekazywania sprawozdań do Ministerstwa Finansów – z kwartalnej na miesięczną;
  • zmiany formy przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego dach dotyczących wykonania planu dochodów budżetowych i wykonania planu wydatków budżetowych jednostek samorządu terytorialnego – na wersję elektroniczną.

Na posiedzeniu strona samorządowa zgłosiła liczne uwagi. Większość z nich miała charakter szczegółowy i techniczny. Wyjątkiem tutaj było oczekiwanie, że w ślad za miesięcznym przekazywaniem danych Ministerstwo Finansów zacznie udostępniać dane zbiorcze z taką samą częstotliwością. Takie zapewnienie z ust przedstawicieli resortu zostało złożone. Ostatecznie przyjęto, że wobec niezakończonego procesu uzgodnień, sprawa powróci w przyszłym miesiącu.

Dwa kolejne punkty zostały pozytywnie zaopiniowane. Były to:

  • projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych – ze względu na konieczność implementacji dyrektywy nie było tu zbyt dużego pola manewru. Strona samorządowa wskazała jednak na niezbyt fortunne zróżnicowanie terminów płatności – 30 dni w odniesieniu do zobowiązań sektora publicznego i 60 dni – sektora prywatnego;
  • projekt założeń projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jako projekt wdrażający wyrok Trybunału Konstytucyjnego i mający incydentalne znaczenie nie wzbudził szczególnego oporu mimo niewielkich negatywnych skutków dla budżetów gmin. Zaproponowano jednak, by – ze względu na późny termin przesłania – rozpatrzenie projektu nastąpiło w kolejnym miesiącu.
Czw., 28 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski