Choć tematów do dyskusji by nie brakowało to ostatnimi czasy Zespół ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej zbiera się przede wszystkim w związku z dyskusją nad zmianami w podziale terytorialnym państwa. Wyjątkiem od tej reguły nie okazało się posiedzenie odbyte w dn. 26 czerwca 2012 roku.
Praktycznie całe posiedzenie zajęła dyskusja nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu i określenia granic powiatu wałbrzyskiego. Niewątpliwie wpływ miała na to obecność samych zainteresowanych – Romana Szełemeja, Prezydenta Wałbrzycha wspieranego m.in. przez burmistrza miasta Jedliny-Zdrój oraz Augustyna Skrętkowicza, Wicestarosty Wałbrzyskiego z licznym wsparciem merytorycznym, w tym prawnym. Ten pierwszy dowodził, że przedłożone rozporządzenie stanowi przywrócenie stanu zamierzonego przez reformę terytorialną 1998 roku – niezbędne do rozwoju Wałbrzycha. Ten drugi wskazywał na popełnione uchybienia prawne i wskazywał na problem jakim może okazać się istniejące zadłużenie Powiatu (około 35 mln zł). Prezydent Wałbrzycha co prawda publicznie zadeklarował przejęcie owego długu, jednakże nie jest jasne jak – od strony formalnej – miałoby to nastąpić. Poruszany był również wątek związany z możliwością uniknięcia ponownych wyborów do Rady Powiatu Wałbrzyskiego. Dyskusja zakończyła się uchybieniem proceduralnym współprzewodniczących, którzy uznali, iż ostateczne stanowisko Zespołu ma być wynikiem wspólnego głosowania wszystkich członków Zespołu (tak ze strony samorządowej, jak i rządowej). Ostatecznie w głosowaniu padł wynik 4:2 za pozytywnym zaopiniowaniem projektu, przy czym sama strona rządowa stosunkiem głosów 1:2 miała odmienne zdanie (za przywróceniem Wałbrzychowi praw miast na prawach powiatu był Związek Miast Polskich, przeciw – Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP, przedstawiciele pozostałych korporacji byli nieobecni).
Drugi z przewidzianych do zaopiniowania projektów rozporządzeń – projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz zmiany siedziby władz gminy nie wzbudził już takich emocji. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że zgodnie z dyspozycją Premiera w rozporządzeniu uwzględnione zostały wyłącznie te propozycje, które cieszyły się uznaniem obu zainteresowanych stron. W tej sytuacji Zespół pozytywnie zaopiniował wszystkie zmiany z wyłączeniem jednej. Wyjątek dotyczył zmiany granic miasta na prawach powiatu Rzeszów i gminy Krasne polegającej na włączeniu do dotychczasowego obszaru miasta Rzeszów obszaru obrębu ewidencyjnego Malawa o powierzchni 1266,49 ha z gminy Krasne. W tym bowiem przypadku co prawda obie zainteresowane rady wydały opinię pozytywną, to konsultacje przeprowadzone wśród zainteresowanych przy dużej frekwencji (35,23%) pokazały, że nie są oni zainteresowani zmianą przynależności terytorialnej (przeciw zmianie: 59,48%, za – 38,83%, wstrzymało się – 1,13%).