Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe zadania dla marszałków województw. Grupy producentów rolnych

Ostatnio wydane przepisy unijne wprowadziły zmiany w procedurze dochodzenia do uznania grup producentów za organizacje producentów. Przy okazji implementacji tej zmiany zaproponowano wprowadzenie domniemania kompetencji marszałka województwa jako właściwego organu państwa członkowskiego określonego w przepisach Unii Europejskiej w zakresie organizacji rynku owoców i warzyw.

Grupy producentów rolnych to zrzeszenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne lub prowadzących działalność rolniczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnych powołane w celu dostosowania produkcji rolnej do warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania, planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości, koncentracji podaży oraz organizowania sprzedaży produktów rolnych. Ze względu na swój cel stanowią pierwszy etap nawiązywania współpracy podmiotów zajmujących się rolnictwem.

W wyniku funkcjonowania grupy producentów powinni oni uzyskać rentowność prowadzonej działalności – wówczas grupa producentów przekształca się w organizację producentów rolnych, której działalność główna jest związana z koncentracją podaży i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych swoich członków.

Grupa producentów może otrzymać pomoc unijną, o ile jednak prowadzi działalność w sposób planowy – odpowiedni dokument nosi nazwę planu uznania. Do tej pory plan ten był zatwierdzany (w sposób ostateczny) przez marszałka województwa. Obecnie Komisja Europejska wprowadziła obowiązek uprzedniego wstępnego zaakceptowania. Jest to konsekwencją wprowadzenia przez Komisję Europejską rocznego limitu pomocy dla państw członkowskich (10 mln euro) i współczynników przydziału dla państw członkowskich.

Zgodnie z nową procedurą marszałek województwa zawiadomi grupy mające wstępnie zatwierdzony plan uznania o przyznanym przez Komisję Europejską na dany rok kalendarzowy współczynniku przydziału. Grupa będzie miała wtedy możliwość podjęcia decyzji o dalszym działaniu i alternatywnie:

  • złożyć wniosek o zatwierdzenie planu dochodzenia do uznania w kształcie niezmienionym;
  • dokonać dostosowania wstępnie zatwierdzonego planu dochodzenia do uznania do wysokości współczynnika przydziału i złożyć wniosek o zatwierdzenie zmienionego planu dochodzenia do uznania;
  • wycofać wstępnie zatwierdzony plan dochodzenia do uznania.

Regulujący przedmiotowe zagadnienia projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku suszu paszowego oraz rynków lnu i konopi uprawianych na włókno został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ze względu na pilność sprawy projekt zostanie rozpatrzony w trybie obiegowym z terminem zgłaszania uwag do 8 czerwca b.r.

Śr., 6 Czrw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski