W poniedziałek, 15 lipca 2024 r. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Omówiono kilka ważnych tematów.
Pierwszym z nich był projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Korporacje samorządowe otrzymały kolejną wersję projektu 11 lipca, a ze względu na jego obszerność nie wszystkie wysłały swoje uwagi. Natomiast te, które zrobiły to wcześniej do poprzednich wersji projektu nadal mają wątpliwości do niektórych rozwiązań. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji obiecało pochylić się nad kolejnymi propozycjami samorządowców jeszcze przed plenarnym posiedzeniem Komisji Wspólnej. Prezentowana wersja jest jednak wersją praktycznie ostateczną.
Pozytywnie zaopiniowano przesłaną wersję projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie Komisji Heraldycznej. Możliwe jednak, że treść się zmieni, ponieważ trwają konsultacje między resortami i jak przyznali przedstawiciele MSWiA, są na tym tle spory.
Zespół negatywnie zaopiniował natomiast projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości kwoty bazowej w 2025 r. Chodzi o kwoty jakie powiaty i miasta otrzymają na prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich przedstawili bowiem stanowisko, poparte wieloletnimi obserwacjami i danymi, że kwota bazowa kompletnie rozjechała się z potrzebami finansowymi w tym zakresie. Chodzi głównie o znaczący wzrost wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania punktów. Zdanie to poparły inne organizacje samorządowe.
Ostatnim punktem był wniosek Związku Powiatów Polskich, poparty przez Unię Metropolii Polskich w zakresie podjęcia tematu definicji legalnej „mieszkańca”. Jak zauważyli samorządowcy, nie jest jasne co się kryje pod tym słowem w wielu różnych ustawach, które się do tego odnoszą, a ma to wpływ na obowiązki jednostek. Debatujące strony przyznały, że rozumienie tego może być różne, w zależności od podejścia naukowego lub prawnego. Rozważano dwie opcje uregulowania tej kwestii – albo ustalenie w każdej z takich ustaw definicji „liczby mieszkańców” albo zdefiniowanie tego w ustawach ustrojowych jako zasady ogólnej. Ustalono, że temat zostanie podjęty na forum Komisji Wspólnej, która ustali czy zostanie powołany zespół do zaproponowania rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie.