15 marca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.
Zespół pozytywnie zaopiniował:
- projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego;
- projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru oraz trybu wystawiania legitymacji służbowej nauczyciela.
Natomiast negatywnie Zespół odniósł się do rozporządzeń dotyczących zadań domowych i niewliczania do średniej ocen z religii/etyki tj. projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych oraz projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniającego rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w publicznych szkołach artystycznych.
Głównym powodem opinii negatywnej były wątpliwości terminologiczne jakie powstają na gruncie proponowanych zapisów oraz fakt, że w ocenie strony samorządowej decyzja na temat zadawania prac domowych powinna pozostawać w gestii nauczyciela i być rozstrzygana na poziomie szkoły.
W ramach spraw różnych poruszono następujące tematy:
- Wniosek Unii Metropolii Polskich dot. udzielenia informacji MKiDN ws. planowanej legislacji w zakresie prowadzenia działalności kulturalnej przez jednostki samorządu terytorialnego.
Jak poinformowali przedstawiciele resortu kultury aktualnie toczą się prace legislacyjne jedynie nad projektem ustawy o artystach zawodowych. - Pismo Związku Powiatów Polskich - propozycje zmian przepisów ustawy – Prawo oświatowe i ustawy – Karta Nauczyciela (mowa o piśmie dostępnym tutaj)
Minister Henryk Kiepura zapowiedział, że po rozpatrzeniu propozycji ZPP, kierownictwo resortu zdecydowało, że na ten moment uwzględniony zostanie jeden z postulatów, odnoszący się do przywrócenia do porządku prawnego przepisu (art. 36a ust. 14 ustawy o systemie oświaty uchylony 26 stycznia 2017 r. przez ustawę Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe) dającego możliwość organowi prowadzącemu przedłużenia kadencji dyrektora na kolejne okresy. Jak podał Pan Minister ma to być obwarowane wymogiem zasięgnięcia opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej, w uzgodnieniu z kuratorem oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej - z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (zgodnie z brzmieniem tegoż przepisu przed jego uchyleniem). Prace legislacyjne nad tą zmianą mają ruszyć niebawem. Nad pozostałymi postulatami ZPP, resort edukacji będzie się jeszcze pochylał. - Wniosek Związku Powiatów Polskich dot. finansowania młodzieżowych ośrodków wychowawczych w 2025 r. (treść wniosku dostępna tutaj: tutaj)
Na ten moment MEN analizuje jeszcze sytuację, stąd nie jest znane docelowe rozwiązanie. Bliżej połowy roku temat ma powrócić w dyskusji. Jest wysoce prawdopodobne że utrzymany zostanie system naliczania średniorocznego ale do decyzji pozostaje, które miesiące wymagały będą wyłączenia z uwagi na to że poza lipcem i sierpniem, od września komisja ds. kierowania nieletnich dopiero zaczęła odrabiać zaległości. - Wniosek Związku Powiatów Polskich dot. standardów zatrudnienia nauczycieli specjalistów w szkołach ogólnodostępnych (treść wniosku dostępna tutaj)
Biorąc pod uwagę, że zbliża się koniec marca, najpewniej od 1 września br. szkoły będą musiały spełnić podwyższone standardy zatrudnienia nauczycieli specjalistów. Jak poinformował przedstawiciel MEN, na koniec maja zaplanowano zakończenie kontroli prowadzonej przez kuratorów w zakresie spełnienia przez jednostki oświatowe wspomnianych standardów. Oznacza to, że dopiero w czerwcu znane będą ewentualne wyniki, co ma być przedmiotem czerwcowego posiedzenia Zespołu. Równocześnie MEN prowadzi przegląd zadań nauczycieli specjalistów.
Kolejne posiedzenie Zespołu zaplanowano na 16 kwietnia br.