12 lipca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Energii Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.
Podczas zdalnego posiedzenia poruszono kilka tematów. Na wniosek strony samorządowej debatowano o możliwości wszczęcia procedury prawnej umożliwiającej samorządom skorzystanie z różnych zasobów ewidencyjnych w celu weryfikacji prawidłowości złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Sekretarz strony samorządowej podkreślił, że chodzi o przypisanie każdego mieszkańca Polski do jakiejś jednostki samorządu terytorialnego, w której będzie składał deklaracje śmieciowe, dzięki czemu będzie możliwa weryfikacja wysokości opłat. Burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski podkreślił, że deklaracje bez możliwości weryfikacji stanowią o tym, że system jest dziurawy i powoduje, że uczciwi obywatele opłacają śmieci także za tych, którzy próbują uniknąć opłat. Marcin Uchman, przedstawiciel Związku Gmin Wiejskich RP, sugerował by powiązać to z systemem PESEL. Ustalono, że sprecyzowany wniosek zostanie skierowany do strony rządowej m.in. w celu skorzystania z danych ZUS. Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska stwierdzili, że będą popierać wszelkie inicjatywy służące uszczelnieniu systemu. MKiŚ przygotowało wystąpienie do UODO w tej sprawie. Strona samorządowa ma zostać poinformowana o wynikach tej konsultacji.
Zespół zajął się następnie omówieniem projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Przedstawiciel Ministerstwa odniósł się do uwag Związku Powiatów Polskich oświadczając, że sugerowane poprawki legislacyjne zostaną przyjęte. Rozporządzenie wprowadzi tzw. kodeks dobrych praktyk, do których powinni stosować się właściciele i zarządcy lasów.
Następnie, sformułowano wniosek o przesłanie stanowiska rządu ws. wpływu ryzyka powodziowego na plany zagospodarowania przestrzennego i ewentualnych zmian legislacyjnych w tym zakresie.
Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie z działalności Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie za 2021 r. Strona samorządowa wniosła do niego kilkanaście uwag i sugestii. Zwrócono uwagę, że nie przekazano jakie działania i jakie kwoty związane z melioracją przeciwpowodziową i w walce z suszami zastosowały Wody Polskie. Sekretarz zwrócił uwagę, że Wody Polskie stosują zbyt często metodę straszenia urzędnikami samorządowymi obywateli i zaapelował o większą współpracę z samorządami. Eksperci ZPP zauważyli, że w raporcie nie ma wielu informacji nt. współpracy z jednostkami samorządowymi, budowy wałów przeciwpowodziowych, płac pracowników, skali spraw, które prowadzą Wody Polskie (w tym odwołań od decyzji, a także skarg i wniosków), powodów odmów zatwierdzania taryf. Dodatkowo zasugerowali, że powinny znaleźć się informacje na temat wpływu stopni wodnych na stan rzek i prac Wód Polskich z tym związanych, w szczególności wokół strategicznej zapory wodnej we Włocławku. Niestety, w posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Wód Polskich, wobec czego skierowano wniosek, żeby omówić raport również na posiedzeniu plenarnym Komisji.
Podczas posiedzenia omówiono funkcjonowanie programu Czyste Powietrze i innych istniejących w Polsce programów antysmogowych. Ministerstwo zapowiedziało zmiany w programie m.in. w uproszczeniu rozliczeń. Uczestnicy stwierdzili, że będzie potrzebne oddzielne spotkanie dedykowane programowi.
Na wniosek Unii Miasteczek Polskich zwrócono uwagę na potrzebę usunięcia barier prawnych, utrudniających modernizację i przebudowę linii energetycznych średniego napięcia. Przedstawiciel Unii, burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski przedstawił problem stanu sieci przesyłowych, które w dużej mierze są przestarzałe.
Ostatnim punktem spotkania była informacja na temat projektów dwóch rozporządzeń Ministra Infrastruktury w sprawie przyjęcia planów gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły i Odry. Ministerstwo poinformowało, że jest na etapie konsultacji i po zebraniu uwag i ich analizie przedstawi ostateczne projekty do zaopiniowania przez zespół.