Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inauguracja nowego Zespołu w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Inauguracja nowego Zespołu w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego fotolia.pl

14 czerwca odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu do Spraw Międzynarodowych, Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej KWRiST.

Formalnie Zespół do Spraw Międzynarodowych funkcjonował od wielu lat i miał zajmować się sprawami członkostwa Polski w Unii Europejskiej i sprawami zagranicznymi. W praktyce większość spraw związanych chociażby z funduszami unijnymi była rozpatrywana na Zespole ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska. W praktyce na ten drugi zespół trafiało nie raz po kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt projektów dokumentów i aktów prawnych, a potencjał Zespołu do Spraw Międzynarodowych nie był wykorzystywany.

20 maja br. weszła w życie nowelizacja Regulaminu Pracy Komisji Wspólnej, w wyniku której sprawy dotyczące polityki rozwoju znalazły się właśnie w posiedzeniu Zespołu do Spraw Międzynarodowych, Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej.

Współprzewodniczącymi Zespołu są:

  • po stronie rządowej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Współprzewodnicząca Zespołu;
  • Rafał Kandziora, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Związek Województw RP.

Na spotkaniu, po krótkiej dyskusji, Zespół pozytywnie zaopiniował projekt programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Wstępnie pozytywną opinię uzyskał również projekt Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy ze środków w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej. Projekt jest jeszcze w trakcie konsultacji. Ustalono, że strona rządowa wystąpi z wnioskiem o upoważnienie Zespołu do wydania opinii wiążącej. Jeżeli treść projektu po zakończeniu konsultacji się nie zmieni, projekt będzie opiniowany przez Zespół w trybie obiegowym.

Na kolejnym posiedzeniu Zespołu tematem przewodnim będą projekty wytycznych jakie będą stosowane do wydatkowania środków w ramach KPO.

Pt., 17 Czrw. 2022 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel