Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kompleksowa opieka nad wcześniakami - pilotaż

Kompleksowa opieka nad wcześniakami - pilotaż fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD. Pilotaż na razie realizowało będzie osiem ośrodków klinicznych, jednak może w przyszłości zostanie on rozszerzony także na inne placówki.

Założeniem i celem programu pilotażowego dotyczącego kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie, poniżej 33. tygodnia ciąży, jest poprawa wyników leczenia niedojrzałych noworodków, zapewnienie ciągłości i kompleksowości działań koniecznych do prawidłowego rozwoju takiego dziecka oraz sprawdzenie ich efektywności.

Rekomendowany model obejmuje interwencje diagnostyczno-terapeutyczne w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, porady żywieniowe, opiekę psychologa oraz rehabilitację leczniczą. Jest to opieka niezbędna do zapewnienia optymalnego rozwoju dziecka urodzonego przedwcześnie, uniknięcia odległych powikłań wcześniactwa i wyrównania ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych dzieci urodzonych przedwcześnie z ich rówieśnikami urodzonymi w terminie.

Wprowadzenie w ramach programu pilotażowego kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD wynika z rosnącej liczby dzieci z problemami zdrowotnymi i rozwojowymi, które najbardziej nasilają się w pierwszych latach życia i tym samym stanowią coraz większe obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej   i społeczeństwa. Populacja dzieci urodzonych przedwcześnie cechuje się znaczną niedojrzałością narządową przy urodzeniu i niską odpornością na zakażenia. 

W pierwszych latach życia, przynajmniej do ukończenia 3. roku życia, dzieci te wymagają opieki kompleksowej ze względu na ryzyko nieharmonijnego lub nieprawidłowego rozwoju. W tym czasie należy dążyć do wyrównania niedoborów żywieniowych, nieprawidłowego rozwoju ruchowego, poznawczego i emocjonalnego, pełnej realizacji kalendarza szczepień po to, aby mogły w terminie rozpocząć edukację przedszkolną i szkolną. Po zakończeniu świadczeń realizowanych w ramach kompleksowej opieki rozwojowej dzieci urodzonych przedwcześnie KORD należy przewidywać, że około 20–30% dzieci dalej powinno mieć kontynuowane leczenie w ramach opieki specjalistycznej.

Kluczową rolę w realizacji skoordynowanych działań związanych z opieką KORD zapewnia wielospecjalistyczny zespół terapeutyczny z doświadczeniem w prowadzeniu opieki rozwojowej nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie, na czele którego stoi wyznaczony przez świadczeniodawcę koordynator procesu leczenia, odpowiedzialny za ustalenie indywidualnego planu leczenia i żywienia oraz za zakwalifikowanie i dyskwalifikację świadczeniobiorcy do lub z opieki koordynowanej. 

Aby zapewnić wsparcie w realizacji kompleksowej opieki, w szczególności w zakresie: zbierania informacji od opiekuna prawnego dziecka, ustalania terminów badań diagnostycznych i konsultacji u innych lekarzy specjalistów według wskazań koordynatora procesu leczenia oraz prowadzenia dokumentacji sprawozdawczej, przewiduje się obowiązek wyznaczenia asystenta opieki, który powinien być osobą z wykształceniem medycznym lub absolwentem studiów na kierunku zdrowie publiczne (licencjat lub magister zdrowia publicznego).

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Pt., 3 Czrw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek