Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespół ds. Infrastruktury KWRiST: przyłącza gazowe, Polski Ład i Centralny Azyl dla Zwierząt

Zespół ds. Infrastruktury KWRiST: przyłącza gazowe, Polski Ład i Centralny Azyl dla Zwierząt fotolia.pl

10 lutego 2022 roku odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRiST, na którym dyskutowano przede wszystkim: o planach Polskiej Spółki Gazownictwa w zakresie przyłączania nieruchomości do sieci gazowej oraz o problemach związanych z Rządowym Funduszem Polski Ład: Programem Inwestycji Strategicznych. Równocześnie Zespół zaopiniował pozytywnie projekt ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt, w którym pojawiła się między innymi problematyka rzeczy znalezionych.

PSG: będziemy podłączać, działania trwają

Punkt w porządku obrad znalazł się na skutek niepokojących informacji pojawiających się w mediach, według których Polska Spółka Gazownictwa przekazywała zainteresowanym, że do końca 2023 roku nowe przyłączenia do sieci zostają wstrzymane. Było to szczególnie ryzykowne z perspektywy realizacji uchwał antysmogowych oraz wpisania się w zmienione założenia Programu „Czyste Powietrze” (brak dofinansowania dla kotłów węglowych).

Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa poinformował, że na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku – po wykonaniu wszelkich zabiegów prawno-legislacyjnych – PSG powinna pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedstawiciele Spółki przekazali też, że na realizację przyłączy PSG wydatkowała średnio 700 mln zł rocznie. W zeszłym roku było to już 2,3 mld zł, a na zaspokojenie tegorocznych potrzeb niezbędne jest zapewnienie finansowania na poziomie 4 mld złotych. Prezes Więckowski wskazał również, że trwają prace zmierzające do tego, aby koszt wykonania przyłącza był kosztem kwalifikowalnym w ramach Programu „Czyste Powietrze”.

Polski Ład: porozumienia komunalne i samofinansowanie przez przedsiębiorców

Związek Powiatów Polskich wprowadził do porządku obrad posiedzenia Zespołu dwa wątki związane z Polskim Ładem: wnioskowanie o dofinansowanie przez porozumienia komunalne (zarówno samą możliwość, jak i stworzenie odrębnej puli dla takich projektów) oraz niepokojące sygnały w zakresie problemów przedsiębiorców z zapewnieniem własnego finansowania dla inwestycji do momentu wypłaty dofinansowania przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dyrektor Michał Baj z Banku Gospodarstwa Krajowego przekazał, że w zakresie wnioskowania o dofinansowanie dla porozumienia, nie ma przeszkód w tym zakresie. Natomiast co do odrębnej puli środków dla projektów promujących współpracę samorządową w ramach porozumień nie zajął jasnego stanowiska – ze względu na istniejące jego zdaniem wątpliwości natury ustawowej, prawnej. W zakresie problemów z wyłanianiem wykonawców dyr. Baj stwierdził, że na razie nie zaistniał przypadek, w którym wykonawca wycofałby się z wykonania zamówienia ze względu na brak finansowania – równocześnie jednak wskazał, że jak na razie podpisano 118 umów na 4040 przyznanych wstępnych promes. Jeśli będą problemy z finansowaniem, to BGK za pomocą banków, faktorów, firm leasingowych ma na czym oprzeć mechanizm gwarancji dla przedsiębiorców – przekazał M. Baj.

Rozmowy na temat Polskiego Ładu będą kontynuowane na specjalnym spotkaniu 22 lutego 2022 roku.

Centralny Azyl dla Zwierząt: w razie problemów będzie można skorzystać

Projekt ustawy o Centralnym Azylu dla Zwierząt dotknął relacji z ustawą o rzeczach znalezionych, ale tylko w ograniczonym zakresie, tj. w kontekście sytuacji, w której znalazca udaje się bezpośrednio do Centralnego Azylu. Jednak na kanwie uwag Związku Powiatów Polskich dyrektor Łukasz Rejt z resortu klimatu i środowiska przekazał, że Centralny Azyl będzie mógł być miejscem, z którego między innymi starostowie będą mogli korzystać. Co prawda będzie to następowało po wyrażeniu zgody przez dyrektora Centralnego Azylu, jednak jak poinformował Ł.Rejt, w ramach nadzoru Ministra Klimatu i Środowiska nad dyrektorem Centralnego Azylu wsparcie samorządów w realizacji ich zadań będzie istotną kwestią wśród wątków analizowanych przez resort.

Wt., 15 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel