Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szkoły artystyczne, którym mogą być podporządkowane file - projekt rozporządzenia

Szkoły artystyczne, którym mogą być podporządkowane file - projekt rozporządzenia fotolia.pl

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawił do zaopiniowania w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt rozporządzenia w sprawie typów publicznych szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, którym mogą być podporządkowane szkoły filialne.

Zostało ono opracowane na podstawie upoważnienia ustawowego, zawartego w art. 112a ust. 1 ustawy z  dnia 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe wprowadzanego do niniejszej ustawy art. 1 pkt 21 projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw uchwalonej przez Sejm RP w dniu 13 stycznia 2022 r. (ustawa jeszcze nie trafiła do podpisu Prezydenta RP).

Zgodnie z przywołanym art. 1 pkt 21 ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, do ustawy – Prawo oświatowe został wprowadzony przepis art. 112a umożliwiający tworzenie szkół filialnych podporządkowanych publicznym szkołom artystycznym realizującym wyłącznie kształcenie artystyczne. W ust. 1 tego artykułu upoważnia się ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego do określenia w drodze rozporządzenia, typów publicznych szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne, którym mogą być podporządkowane szkoły filialne, uwzględniając wpływ funkcjonowania szkoły filialnej na efektywność kształcenia artystycznego w tych typach szkół artystycznych.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem proponuje się, że publicznymi szkołami artystycznymi realizującymi wyłącznie kształcenie artystyczne, którym mogą być podporządkowane szkoły filialne, będą publiczne szkoły muzyczne I stopnia.

Publiczne szkoły muzyczne I stopnia to szkoły o sześcioletnim lub czteroletnim cyklu kształcenia w zależności od wieku ucznia. W szkołach tych w ostatnim roku nauki przeprowadza się egzamin końcowy. Absolwent nie uzyskuje jednak tytułu zawodowego, a jedynie podstawy zawodowego wykształcenia muzycznego. Jak wskazują projektodawcy specyfika procesu dydaktycznego, zakładane efekty uczenia się określone w podstawie programowej dla tego typu szkoły artystycznej, jak również ramowe plany nauczania mające zastosowanie do tego typu szkoły artystycznej, pozwalają na efektywne kształcenie w sytuacji utworzenia szkoły filialnej podporządkowanej publicznej szkole muzycznej I stopnia.

Przepisy przejściowe zawarte w art. 16 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, określają terminy na podjęcie określonych działań pozwalających na odstąpienie od likwidacji działającej w dniu wejścia w życie tej ustawy szkoły filialnej podporządkowanej szkole artystycznej. Zgodnie z ww. przepisem ustawy do dnia 30 kwietnia 2022 r.:

  1. minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w drodze zarządzenia, może potwierdzić podporządkowanie szkoły filialnej szkole artystycznej realizującej wyłącznie kształcenie artystyczne – w przypadku szkoły artystycznej prowadzonej przez tego ministra;
  2. jednostka samorządu terytorialnego prowadząca szkołę artystyczną może zawrzeć z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego porozumienie w sprawie dalszego działania szkoły filialnej.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 4 Lt. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka