Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bezpieczeństwo na obszarach wodnych - niewiadomą

Brak rozstrzygnięcia w odniesieniu do aktów wykonawczych do ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych oraz akceptacja strony rządowej dla postulatów samorządu terytorialnego do projektów oświadczeń majątkowych – to dwie najważniejsze informacje z posiedzenia Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli, które miało miejsce 12 grudnia b.r.

Posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej w dniu 30 listopada podjęło decyzję o skierowaniu trzech rozporządzeń związanych z bezpieczeństwem na obszarach wodnych do Zespołu ds. Administracji z prawem wyrażenia przez ten Zespół opinii wiążącej. Przyczyną były nierozstrzygnięte kwestie techniczne. Na posiedzeniu Zespołu okazało się, że problem jest znacznie głębszy; w toku dyskusji okazało się bowiem, że… projekty są jeszcze przed komisją uzgodnieniową. Co więcej istotne pytania zostały wywołane trybem uzgodnień społecznych. 

Przy okazji omawiania projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wymagań dotyczących wyposażenia wyznaczonych obszarów wodnych w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne przedstawiciele województwa zachodniopomorskiego reprezentujący Związek Województw RP przedstawili bowiem obszerny raport oparty na praktyce funkcjonowania WOPR wzdłuż bałtyckiego wybrzeża. Z raportu tego wynika, że proponowane przez resort rozwiązania są co prawda powieleniem przepisów obowiązujących, tyle że w istotny sposób odstają od wymogów nowoczesnego ratownictwa. Raport ten był już wcześniej przekazany do Ministerstwa; fakt ten potwierdzili przedstawiciele Ministerstwa, którzy jednocześnie przyznali, że… nie analizowali płynących z tego raportu wniosków. Przedstawiciel ZGW RP wskazał jednocześnie, że propozycje zgłoszone przez województwo zachodniopomorskie w imieniu ZW RP idą w przeciwnym kierunku niż ustalony na poprzednim posiedzeniu i prowadzą do zaostrzenia wymogów – w przypadku ich uwzględnienia konieczne jest wprowadzenie vacatio legis celem umożliwienia gminom zakupienia odpowiedniego sprzętu. Zaproponowano by vacatio legis trwało do sezonu letniego 2013 roku. Ostatecznie wobec deklaracji, że przynajmniej część postulatów zostanie pozytywnie rozpatrzona na komisji uzgodnieniowej w dniu 16 grudnia Zespół zaopiniował projekt warunkowo pozytywnie (pod warunkiem uwzględnienia odpowiedniego vacatio legis oraz uzgodnienia w piątek wspólnego stanowiska strony rządowej i społecznej w przedmiocie kontrowersyjnych przepisów), pozostawiając ostateczną decyzję Komisji Wspólnej. Identyczna decyzja zapadła w odniesieniu do dwóch kolejnych rozporządzeń:

  • projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sposobu oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz informacyjnych i flag;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie minimalnych wymagań dotyczących liczby ratowników wodnych zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego.

Po wielu miesiącach prac udało się natomiast zakończyć opiniowanie pakietu trzech rozporządzeń ustalających nowe wzory oświadczeń majątkowych. Było to przede wszystkim zasługą strony rządowej, która wreszcie zdecydowała się na uwzględnienie zgłaszanych przez samorządowców postulatów, w szczególności utrzymany zostaje podział na część A (jawną) i B (niejawną), dane będą podawane w postaci tabelarycznej, usunięto oczywiste błędy. Na posiedzeniu wprowadzone zostały dalsze zmiany:

  • zgodnie z wnioskiem ZPP dopuszczone zostaje wypełnienie „bez zmian” jeśli dana rubryka nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Odpowiednie pouczenie zostanie dodane;
  • w poszczególnych tabelach zostanie dodany wiersz nagłówków – celem jasnego zrozumienia znaczenia kolumn;
  • na wniosek ZGW RP wprowadzone zostają drobne korekty redakcyjne.

Pozostałe trzy projekty zostały zaopiniowane bez uwag. Były to:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw obiektów fizjograficznych;
  2. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych;
  3. projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości.

W punkcie sprawy różne nie podniesiono żadnego tematu.

Czw., 15 Gr. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski