Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uzyskanie dyplomu zawodowego lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje - projekt zmian

Uzyskanie dyplomu zawodowego lub dyplomu potwierdzającego kwalifikacje - projekt zmian fotolia.pl

Podczas sierpniowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST zostanie rozpatrzony projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Konieczność wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 sierpnia 2019 r. w sprawie warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe wynika z:

  • wprowadzenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowych zawodów: technik dekarstwa i technik stylista1, w których jedną z wyodrębnionych kwalifikacji jest kwalifikacja wyodrębniona również w zawodach odpowiednio dekarz i krawiec,
  • zmiany w zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie technik gazownictwa oraz w zawodzie technik spawalnictwa.

Ponadto, na wniosek Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr Spółka z o.o. w Lubinie wprowadzono możliwość uzyskania przez osoby, które posiadają kwalifikacje w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej, dyplomu zawodowego w zawodzie technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny - w którym kształcenie w systemie oświaty prowadzone jest od roku szkolnego 2019/2020.

W zawodach technik dekarstwa, technik stylista oraz technik spawalnictwa kształcenie może być prowadzone m.in. w branżowej szkole II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia (oraz absolwentów dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej), którzy ukończyli naukę w zawodach odpowiednio: dekarz, krawiec, mechanik-monter maszyn i urządzeń, ślusarz, monter kadłubów jednostek pływających, monter kadłubów okrętowych oraz monter systemów rurociągowych. Ponadto, w większości kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach szkolnictwa branżowego osoby dorosłe mogą uzupełniać kwalifikacje zawodowe w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

W związku z powyższym, w załączniku nr 1 do zmienianego rozporządzenia projektodawcy zaproponowali określenie możliwości uzyskania dyplomu zawodowego w zawodach: technik dekarstwa, technik stylista, technik spawalnictwa, technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny przez osoby, które uzyskają certyfikat kwalifikacji zawodowej w zakresie drugiej kwalifikacji wyodrębnionej w jednym z wymienionych zawodów oraz posiadają odpowiednio świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie lub świadectwo czeladnicze w zawodach: dekarz, krawiec, mechanik-monter maszyn i urządzeń, ślusarz, monter kadłubów jednostek pływających, monter kadłubów okrętowych, monter systemów rurociągowych oraz górnik eksploatacji podziemnej.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Czw., 5 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka