Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy - projekt zmian

Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy - projekt zmian fotolia.pl

Do zaopiniowania w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przekazano nowelizację rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Autorem projektu jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a z dokumentem można zapoznać się tutaj.

Zmiany w projektowanej klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy w zakresie zawodów rynkowych obejmują:

  1. wprowadzenie 81 zawodów rynkowych, które pojawiły się na rynku pracy,
  2. wykreślenie z KZiS 3-ch zawodów i specjalności niefunkcjonujących na rynku pracy: Wychowawca małego dziecka; Lider klubu pracy; Maszynistka,
  3. zmianę nazwy 11-tu zawodów

Zmiany w projektowanej klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy w zakresie zawodów szkolnictwa branżowego obejmują:

  1. wprowadzenie do projektowanej klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy 49 zawodów z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, które nie występują w obowiązującej KZiS. Wykaz nowych zawodów szkolnictwa branżowego (49) zawiera lista nr 2,
  2. oznaczenie symbolem „s” 5-ciu zawodów usytuowanych w KZiS (jako zawody rynkowe), które zostały wprowadzone do KZSB jako zawody szkolnictwa branżowego, dotyczy zawodów: Podolog; Asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej; Monter stolarki budowlanej; Lakiernik samochodowy; Zdobnik ceramiki,
  3. usunięcie symbolu „s” z 32-ch zawodów występujących w KZiS z 2014 r., jako zawody szkolne (zawody nie występują już w KZSB). Kształcenie w tych zawodach w systemie oświaty prowadzone jest do wygaśnięcia (czerwiec 2021 r.). Zawody pozostaną w KZiS – jako tzw. zawody rynkowe. Wykaz zawodów, pozostających w KZiS bez oznaczenia symbolem „s” (32) zawiera lista nr 3.

Dokonano także na wniosek Ministra Edukacji i Nauki zmiany nazw zawodów tzw. nauczycielskich usytuowanych w grupie wielkiej 2 Specjaliści, w grupach elementarnych.

Propozycje zmian w klasyfikacji zawodów i specjalności zostały, w ramach prekonsultacji uzgodnione z resortami właściwymi dla tych zawodów.

Ponieważ projekt jest w fazie konsultacji publicznych, zostanie on zaopiniowany przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST dopiero po zakończeniu konsultacji. 

Czw., 5 Sp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka