Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Styczniowy Zespół ds. Edukacji zdominowany przez wnioski ZPP

Styczniowy Zespół ds. Edukacji zdominowany przez wnioski ZPP fotolia.pl

19 stycznia br. odbyło się pierwsze w nowym roku posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i KWRiST.

Podczas posiedzenia pozytywnie zaopiniowano wniosek Ministra Klimatu i Środowiska dot. opinii w sprawie wprowadzania zmian w zawodzie technik gazownictwa, polegających na zmianie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie.

W sprawach różnych poruszono następujące zagadnienia:

 1. Wniosek ZPP dot. omówienia założeń modelu „Edukacja dla wszystkich" - temat został już opisany tutaj
 2. Wniosek ZPP dot. młodzieżowych ośrodków wychowawczych - temat został opisany tutaj
 3. Wniosek ZPP w sprawie objęcia subwencją oświatową finansowania wynagrodzeń specjalistów zatrudnianych na stanowiskach nauczycieli zawodów.
  Był to powrót do tematu zgłoszonego już w ubiegłym roku przez ZPP. Temat opisywaliśmy tutaj
  Wiceminister Machałek zapewniła, że MEiN widzi problem i chce zapewnić w szkołach jak największą liczbę specjalistów z rynku pracy. Resort widzi także możliwość wynagradzania ich lepiej niż wynika to ze stopnia zaszeregowania. Dyr. Marcin Nowak zapewnił, że po analizie tej kwestii MEiN odniesie się pisemnie do postulatu ZPP.
 4. Kwestię powrotu dzieci do szkół oraz planowanych szczepień kadry oświatowej
  Wiceminister Machałek poinformowała, że rząd zdecydował o powrocie najmłodszych uczniów do szkół, bo wśród nich jest niskie ryzyko zachorowania, a dzieci w tym wieku najbardziej potrzebują kontaktu z rówieśnikami i wychowawcami. Przed zajęciami przetestowano 136 tys. kadry niepedagogicznej - 2% miało wynik pozytywny. MZ nie wyklucza, że w ciągu 2-3 tygodni ponowi badania. Informacja na 18.01 – naukę w klasach 1-3 podjęło 99,6% szkół, a przedszkoli 99,5%. Wcześniej wrócili uczniowie na praktyczną naukę zawodu w ograniczonym zakresie, w małych grupach. W kwestii szczepień nauczycieli MEN podjął wszelkie możliwe kroki, by zostali uwzględnieni w 1 grupie, ale termin rozpoczęcia szczepień nauczycieli zależy od tempa szczepień grupy 0 (medyków) oraz osób 70+, co jest związane z tempem dostarczania szczepionek.
  Przedstawiciel ZMP zaapelował o bardziej elastyczne podejście do powrotu do szkół. W jednej z gmin wójt zdecydował o zawieszeniu zajęć o 2 dni ze względu na dwudziestostopniowy mróz. Kuratorium nie zgodziło się na naukę zdalną i dzieci będą musiały odpracować te dni. W takiej sytuacji powinna być dopuszczona nauka zdalna. Wiceminister odpowiedziała, że dyrektorzy mają prawo zawiesić zajęcia, ale w tym przypadku nie w trybie ustawy covidowej. To oznacza, że zajęcia trzeba odpracować, a kurator postąpił zgodnie z przepisami. MEiN przyjęło uwagę i zastanowi się nad zmianą przepisów.
  Przedstawiciel ZMP, Marek Wójcik, który jest współprzewodniczącym Zespołu ds. monitorowania finansów oświaty zaapelował także o jak najszybsze rozpoczęcie prac zespołu. Wiceminister Machałek odpowiedziała, że zespół zbierze się w nieodległym terminie, najprawdopodobniej jeszcze w styczniu br.
Czw., 21 St. 2021 0 Komentarzy
Katarzyna Liszka-Michałka
Redaktor Katarzyna Liszka-Michałka