Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespół ds. monitorowania finansów oświaty "kulą u nogi" resortu finansów

Zespół ds. monitorowania finansów oświaty fotolia.pl

W ubiegłym roku strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zawnioskowała o powołanie dodatkowego zespołu, który mógłby zająć się monitorowaniem finansowania oświaty.

Pierwsze spotkanie Zespołu odbyło się 24 listopada 2020 r. Jego przebieg opisywaliśmy tutaj. 

Po spotkaniu przewodniczący prac tego gremium, ze strony samorządowej Marek Wójcik przekazał do wszystkich członków, projekt krótkiej informacji podsumowującej spotkanie oraz zaproponował kolejne posiedzenie na 10 grudnia br.

Poważne podejście przedstawicieli strony samorządowej zostało wyrażone poprzez przedstawiony cel nadrzędny prac Zespołu, którym powinno być wypracowanie nowego modelu finansowania oświaty, który w sposób przejrzysty i precyzyjny określiłby sposób finansowania z budżetu państwa zadań oświatowych, realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Tak przedstawiony na wstępie listopadowego spotkania postulat nie wywołał sprzeciwu przedstawicieli resortu edukacji ani resortu finansów.
Patrząc z perspektywy czasu na przebieg listopadowego spotkania to przez stronę rządową zostało ono potraktowane dość zdawkowo. Zaprezentowano przygotowane dane i w żadnym stopniu nie odniesiono się do wniosków formułowanych przez stronę samorządową. Dopiero opracowana notatka po spotkaniu, zawierająca wyliczenie kluczowych informacji i kierunków jakie padały podczas spotkania wywołała reakcję Ministerstwa Finansów.

Resort nie zaaprobował bowiem, fragmentów wskazujących na cel Zespołu (pomimo, że na spotkaniu przedstawiciele nie wyrazili w tym zakresie sprzeciwu).

Tym sposobem, pomimo, że strona samorządowa podkreślała jak ważne są dla niej spotkania przedmiotowego gremium, pierwsze spotkanie okazało się być na ten moment ostatnim. Pomimo licznych pytań kierowanych przez przewodniczącego Zespołu ze strony samorządowej o datę kolejnego Zespołu, nie zostało ono wyznaczone w grudniu. Z początkiem nowego roku również skierowano do Ministerstwa Finansów korespondencję w tej sprawie. Jednym z powodów dla których kolejne spotkanie nie zostało jeszcze wyznaczone stały się zmiany w kierownictwie resortu edukacji. Maciej Kopeć, który był przedstawicielem MEN w pracach Zespołu ds. monitorowania finansów oświaty, został odwołany, a w jego miejsce Minister Czarnek delegował wiceministra Dariusza Piontkowskiego. Informację w tej sprawie otrzymaliśmy 14 stycznia br.

O pracach Zespołu, będziemy na bieżąco informować.

Niedz., 17 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka