Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

DWD - nowy termin wejścia w życie zmian i skrócony minimalny okres pobytu

DWD - nowy termin wejścia w życie zmian i skrócony minimalny okres pobytu fotolia.pl

Podczas grudniowego spotkania, przedstawiciele w Zespole ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST ponownie omówili projektowane regulacje dotyczące domów wczasów dziecięcych. 

Na wstępie Minister Machałek poinformowała, że była inicjatorem projektowanych regulacji, ponieważ do MEN spływało mnóstwo wniosków z prośbą o jednoznaczne uregulowanie zasad funkcjonowania DWD, a także pojawiały się pytania dotyczące interpretacji przepisów prawa w tym zakresie.

Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich po raz wtóry przedstawili swoje zastrzeżenia do projektowanych rozwiązań. Z jednej strony wskazano, że istnieje potrzeba doprecyzowania przepisów, szczególnie w kontekście przeciwdziałania pojawiającym się w jednostkowych przypadkach nadużyciom ale z drugiej strony nie można też zapominać, że wprowadzone przepisy będą określały zasady funkcjonowania niepublicznych i publicznych domów wczasów dziecięcych.

Podczas dyskusji omówiono temat terminu wejścia w życie proponowanych regulacji, minimalnej długości pobytu, ale także przedstawiciel ZPP poprosił, aby resort edukacji przedstawił swój pomysł na dalsze funkcjonowanie domów wczasów dziecięcych w zmienionych uwarunkowaniach prawnych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przychyliło się do postulatu ZPP w zakresie wydłużenia terminu wejścia w życie rozporządzenia i został on określony na dzień 1 stycznia 2022 r. Resort uznał również za zasadny argument dotyczący skrócenia minimalnej długości pobytu wychowanka w DWW i zaproponował, że będzie to 6 dni (pierwotnie w projekcie proponowano 8 dni). W zakresie rozwiązań merytorycznych, projektodawcy wyrazili jasno, że zmiany są niezbędne i muszą wejść w życie.

Odnoście dalszego funkcjonowania DWD dało się odczuć, że MEiN nie wypracowało szczegółowych wytycznych w tym zakresie, czego potwierdzeniem była wypowiedź minister Machałek, która wskazała, że w tym zakresie oczekuje się dużej kreatywności od samych domów wczasów dziecięcych.

Biorąc jednak pod uwagę, że takie podejście może ponownie doprowadzić do wątpliwości interpretacyjnych i różnych praktyk działania, Związek Powiatów Polskich postanowił zwrócić się do MEiN, aby w okresie vacatio legis wspólnie wypracować kierunek dalszego funkcjonowania domów wczasów dziecięcych.

Pt., 11 Gr. 2020 2 Komentarze Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka

Komentarze

Maria
0 # Maria 2020-12-14 08:44
Czy na pewno chodzi o datę wejścia w życie rozporządzenia 1 stycznia 2021?
| | |
Katarzyna Liszka-Michałka
0 # Katarzyna Liszka-Michałka 2020-12-14 09:45
Termin wejścia w życie nowelizacji to 1 stycznia 2022 r. W tekście pierwotnie wystąpiła omyłka, która już została skorygowana.
| | |