Do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej trafiła informacja o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2010 roku.
Miniony rok był ostatnim rokiem realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010. Celem głównym programu było „Ograniczenie używania narkotyków i związanych z tym problemów społecznych i zdrowotnych”. Realizacja celu głównego obejmowała 5 obszarów. Jak wynika z przedłożonej informacji generalnie wszystkie zaplanowane działania zostały zrealizowane. I tak w poszczególnych obszarach:
- Profilaktyka
Jak wskazują autorzy dokumentu w obszarze profilaktyki samorządy wszystkich województw opracowały wojewódzkie programy przeciwdziałania narkomanii. W 2010 roku zakończono prace nad opracowaniem ostatecznej wersji założeń Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Projekt założeń systemu został sprawdzony poprzez realizację pilotażowego badania, w trakcie którego dokonano wstępnej oceny 7 programów oraz przetestowano użyteczność opracowanych narzędzi oceny. Ogólnie w całym 2010 roku Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii wspierało realizację 166 programów profilaktyki drugorzędowej adresowanych do różnych grup docelowych i prowadzonych na terenie całego kraju przez organizacje pozarządowe. - Leczenie, rehabilitacja, ograniczanie szkód zdrowotnych i reintegracja społeczna
W roku 2010 zakończono przygotowywanie zestawów standardów w zakresie leczenia i rehabilitacji osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i przedłożono je Radzie Akredytacyjnej. Jak wskazują autorzy dokumentu implementacja standardów w procedurze akredytacyjnej powinna przyczynić się do poprawy jakości opieki nad osobami uzależnionymi, podejmującymi leczenie w specjalistycznych placówkach.
Wysokość nakładów poniesionych przez poszczególne oddziały wojewódzkie NFZ na świadczenia zdrowotne prowadzone w trybie ambulatoryjnym nieznacznie wzrosła w roku sprawozdawczym w stosunku do roku 2009 i wyniosła 35 151 313 PLN (w roku 2009 było to 34 686 630,59 PLN). Należy jednak podkreślić, że kwota ta obejmuje zarówno leczenie uzależnienia od narkotyków, jak i od alkoholu i nie ma możliwości jednoznacznego oszacowania ile środków przeznaczone było tylko na leczenie uzależnień od narkotyków.
Niestety w niewystarczającej skali prowadzone były programy leczenia substytucyjnego, programy ograniczania szkód zdrowotnych, czy programów reintegracji społecznej dla osób uzależnionych po skończonym procesie leczenia. Tych pierwszych nie było w pięciu województwach; pozostałych – aż w 10.
Autorzy informacji konkludują, że należy dążyć do zwiększenia dostępności różnych form leczenia w tym leczenia substytucyjnego, leczenia i zapobiegania chorobom zakaźnym oraz rozwoju lecznictwa ambulatoryjnego (w tym również ośrodków pobytu dziennego). Ponadto rekomenduje się dalsze różnicowanie oferty medycznej, terapeutycznej i pomocy postterapeutycznej. Z kolei w zakresie działań readaptacyjnych większe zaangażowanie powinny wykazywać jednostki samorządu terytorialnego. - Ograniczanie podaży
Działania w tym obszarze dotyczyły zarówno stworzenia spójnego systemu wymiany informacji, jak i bezpośrednich działań operacyjnych. Ze względu na fakt, iż policja nie prowadzi kompleksowej statystyki liczby konfiskat oraz ilości zabezpieczonych narkotyków, nie jest możliwe podanie pełnych danych. Działania podejmowane przez CBŚ KGP doprowadziły natomiast do uniemożliwienia przemytu na Polski m.in. 226 kg marihuany, 27 kg amfetaminy, czy 18 kg haszyszu. Straż Graniczna skonfiskowała dalsze 181 kg marihuany i 16 kg amfetaminy, a Służba Celna – 330 kg marihuany, 84 kg amfetaminy i 18 kg haszyszu.
W ramach walki z handlem detalicznym Komenda Główna Policji skonfiskowała m.in. 1.094 kg marihuany, 490 kg amfetaminy, 67 kg haszyszu, 24 kg heroiny brunatnej, 18 kg kokainy.
Jednostki Policji dokonały również 3052 zatrzymań z art. 56 i 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zlokalizowano 53 nielegalne uprawy maku wyskomorfinowego i 583 nielegalne uprawy konopi indyjskich, tj. o 161 więcej niż w roku ubiegłym. - Współpraca międzynarodowa
W tym obszarze nastąpiło zwiększenie zaangażowania Polski w prace instytucji unijnych oraz pozaunijnych zajmujących się problemem narkotyków i narkomanii, uczestnictwo polskich służb, działających w obszarze redukcji podaży, w międzynarodowych projektach i działaniach operacyjnych mających na celu zwalczanie handlu, przemytu i produkcji narkotyków oraz rozwijanie współpracy z innymi państwami w zakresie projektów wsparcia z zakresu ograniczania zarówno popytu, jak i podaży narkotyków w tych krajach. - Badania i monitoring
W 2010 r. zdecydowana większość instytucji wypełniła swoje zobowiązania zapisane w KPPN. Poza regularnym monitorowaniem wybranych wskaźników, prowadzono także projekty badawcze dotyczące zjawiska narkotyków i narkomanii.