Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lepsza informatyzacja JST

Lepsza informatyzacja JST fotolia.pl

Na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego opiniowany będzie projekt Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Dokument ten jest aktualizowany co dwa lata w celu dostosowania do zmian zachodzących w otoczeniu administracji oraz aktualnych celów  i zadań niezbędnych do realizacji w obszarze informatyzacji.

Jak przyznali projektodawcy, nowy Program będzie wpływał na funkcjonowanie wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Aktualizacja PZIP

Zaproponowany przez Ministerstwo Cyfryzacji Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa ma na celu zapewnienie obywatelom, w tym przedsiębiorcom, efektywnych e-usług publicznych. Wysokiej jakości usługi mają być dostarczane przez nowoczesne rozwiązania informatyczne wspierające logiczny i spójny system informacyjny państwa, zbudowany i utrzymywany przy współpracy wszystkich resortów.

Jak wskazuje resort, celem strategicznym programu jest przejście od administrowania do zarządzania rozwojem, poprzez m.in. wprowadzenie spójnej strategii zarządzania informacją oraz jednolitych zasad budowy rozwiązań IT w administracji (e-administracja) oraz zwiększenie zarówno podaży oczekiwanych przez społeczeństwo wysokiej jakości publicznych e-usług w Polsce, jak i poziomu ich wykorzystania mierzonego odsetkiem obywateli i przedsiębiorców, korzystających z Internetu w relacjach z administracją publiczną, zgodnie z celami Strategii Sprawne Państwo.

Diagnoza informatyzacji kraju

Konieczne do wprowadzenia zmiany zostały oparte na przeprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji ocenie stanu informatyzacji Państwa w okresie ostatnich dwóch lat. Stwierdzono, że:

•             zasoby informacyjne Państwa są zamknięte dla obywateli,

•             gromadzone dane nie są ponownie wykorzystywane,

•             systemy i rejestry nie są interoperacyjne i kompatybilne,

•             te same problemy rozwiązuje się przy pomocy różnych narzędzi,

•             istniejące zasoby informatyczne są rozproszone i zdecentralizowane,

•             te same informacje gromadzone są równolegle i powielane,

•             środki na informatyzację wydatkowane są nieracjonalnie i nieefektywnie,

•             budowa i utrzymanie systemów są powszechnie zlecane firmom zewnętrznym ze względu na brak kompetencji po stronie administracji,

•             prawo nie sprzyja efektywnemu korzystaniu z systemów IT.

Właśnie na osiągnięciu efektu w postaci wyeliminowania ww. negatywnych zjawisk ma się skupić nowy PZIP.

Czw., 18 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka