Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestr stanu cywilnego w fazie wykonawczej

Rejestr stanu cywilnego w fazie wykonawczej fotolia.pl

Do zaopiniowania przez Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wpłynęły dwa projekty rozporządzeń Ministra Cyfryzacji dot. prowadzenia rejestru stanu cywilnego.

Pierwszy z projektów, zmieniający rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego dostosowuje przepisy wykonawcze do zmian w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z art. 127b ustawy, w celu umożliwienia wydawania odpisów aktów stanu cywilnego konieczne jest określenie na poziomie rozporządzeń sposobu zamieszczenia dotychczasowego numeru aktu stanu cywilnego na odpisie aktu. Wprowadzenie zaproponowanych przez Ministerstwo zmian umożliwi (zgodnie z zapisami ustawowymi) w okresie 5 lat od wprowadzenia ustawy i rozporządzenia, wydawanie odpisów bezpośrednio na podstawie danych gromadzonych w systemach komputerowych prowadzonych na podstawie dotychczasowych przepisów. Istotnie przyczyni się to do szybkości obsługi wielu obywateli, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich. Zakłada się, że po upływie 5 lat większość aktów stanu cywilnego zostanie przeniesiona do rejestru stanu cywilnego.

Drugi projekt dotyczy zmiany rozporządzenia w sprawie przenoszenia aktów stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego. Ustawa z dnia 6 lipca 2016 roku o zmianie ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego (druk nr 545) przewiduje, że kierownik urzędu stanu cywilnego będzie mógł upoważnić pisemnie pracownika urzędu stanu cywilnego do przenoszenia aktów stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego.  Jest to zmiana postulowana przez środowiska samorządowe i bardzo oczekiwana. Ma ona na celu efektywniejsze wykorzystanie zasobów kadrowych urzędów stanu cywilnego i korzystnie wpłynie na realizację bardzo powolnego dotąd procesu przenoszenia aktów stanu cywilnego powstałych przed dniem 1 marca 2015 r. do rejestru stanu cywilnego.

Wprowadzenie takiego rozwiązania w ustawie wymaga dokonania odpowiedniej zmiany również w rozporządzeniu w sprawie przenoszenia aktów stanu cywilnego do rejestru stanu cywilnego.

Czw., 18 Sp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka