Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Będzie zmiana ustawy o prawach pacjenta

Będzie zmiana ustawy o prawach pacjenta fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Istotą projektu jest stworzenie regulacji prawnych zapewniających należytą ochronę zawartych w niej danych osobowych i informacji o stanie zdrowia pacjenta, zarówno w trakcie funkcjonowania podmiotu leczniczego, jak i po zakończeniu wykonywania działalności leczniczej, jednoznaczne określenie sposobów oraz kosztów udostępniania dokumentacji medycznej, a także wskazanie osób uprawnionych do jej uzyskania.

Projektodawca proponuje zdefiniowanie pojęć „kopia”, „odpis” oraz „wyciąg” z dokumentacji medycznej. Planuje się również rozszerzenie zakresu obecnie obowiązujących przepisów w taki sposób, aby przyznać pacjentowi prawo do uzyskania informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, nie tylko od lekarza, ale także od innych osób wykonujących zawód medyczny, stosownie do zakresu udzielanych przez te osoby świadczeń zdrowotnych.

Proponuje się także doprecyzowanie zakresu dokumentacji medycznej poprzez wskazanie, że zawiera ona także informację o wydaniu opinii lub orzeczenia lekarskiego albo informację o odmowie ich wydania oraz odmowie wydania skierowania na badania diagnostyczne, które są niezbędne do wydania opinii lub orzeczenia lekarskiego. Ministerstwo planuje również jednoznacznie wskazanie, że przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta nie będą miły zastosowania do danych zawartych w treści zgłoszeń alarmowych, w tym nagrań rozmów telefonicznych, o których mowa w art. 24b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Planuje się również rozszerzenie katalogu osób, którym podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną o:

  • podmioty tworzące w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej w zakresie niezbędnym do sprawowania nadzoru nad podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą,
  • członków zespołów kontroli zakażeń szpitalnych,
  • inne niż lekarze, pielęgniarki, położne, osoby posiadające wyższe wykształcenie i wykonujące zawód medyczny, w związku z prowadzeniem procedury oceniającej na podstawie przepisów o akredytacji w ochronie zdrowia, w zakresie niezbędnym do jej przeprowadzenia.

Proponuje się uporządkowanie przepisów dotyczących udostępniania dokumentacji medycznej. Dokumentacja medyczna prowadzona w postaci elektronicznej będzie udostępniana za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych. Dodatkowo na żądanie pacjenta oraz innych uprawnionych organów lub podmiotów, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych wykonywałby papierowe wydruki. Pacjent mógłby również uzyskać wgląd do swojej dokumentacji medycznej w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych.

Dokumentacja papierowa byłaby udostępniana do wglądu (z możliwością sporządzenia fotokopii) lub przez sporządzenie kopii, odpisów albo wyciągów, a w określonych przypadkach także przez wypożyczenie oryginału. Projekt zakłada istotną zmianę w zakresie udostępniania oryginału dokumentacji medycznej, której celem jest zapewnienie podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych mechanizmów umożliwiających realizację obowiązków w zakresie zapewnienia pacjentom prawa do dokumentacji medycznej, przez cały okres jej przechowywania. Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych ma bowiem ograniczone możliwości skutecznego wyegzekwowania zwrotu „wypożyczonego” oryginału dokumentacji medycznej. W interesie pacjenta dokumentacja z przebiegu jego leczenia powinna być gromadzona i przechowywana przez podmiot, który udzielał świadczeń zdrowotnych. Podmiot taki jest wówczas odpowiedzialny za należyte zabezpieczenie, a także za wiarygodność i kompletność danych zawartych w dokumentacji. Nie można bowiem wykluczyć przypadków, że udostępniony oryginał zostanie przez pacjenta przypadkowo zniszczony lub zagubiony. Proponuje się zatem, aby oryginał dokumentacji medycznej był wydawany tylko na żądanie organów władzy publicznej i sądów oraz w przypadku, gdy sporządzenie kopii mogłoby spowodować zwłokę w udzieleniu świadczenia zdrowotnego, zagrażającą życiu lub zdrowiu pacjenta. Wypożyczający oryginał potwierdzałby jego odbiór i zobowiązywałby się do zwrotu niezwłocznie po wykorzystaniu. W oryginale byłyby również wypożyczane, za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu, zdjęcia rentgenowskie wykonane na kliszy.

Jako dodatkowy sposób udostępniania dokumentacji medycznej prowadzonej w postaci papierowej proponuje się wykonywanie na wniosek pacjenta lub innego uprawnionego podmiotu lub organu, cyfrowego odwzorowania (skanu) i przekazywanie następnie przez elektroniczną transmisję danych albo na informatycznym nośniku. Jednocześnie Ministerstwo planuje obniżenie maksymalnej opłaty za udostępnienie kopii dokumentacji medycznej.

W obecnym porządku prawnym brakuje spójnych i kompleksowych regulacji prawnych dotyczących obowiązków w zakresie przechowywania dokumentacji medycznej po zakończeniu działalności leczniczej. Szereg proponowanych zmian dotyczy również tego problemu. Proponuje się również wprowadzenie sankcji w postaci kary finansowej wymierzanej przez organ prowadzący rejestr wobec podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, które nie dopełniają obowiązków w zakresie zabezpieczenia dokumentacji medycznej po zakończeniu działalności leczniczej.

W projekcie planuje się również zmiany zmierzające do uproszczenie instytucji sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza i przyspieszenia postępowania w tych sprawach.

 Z projektem można zapoznać się TUTAJ.

Czw., 28 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel