Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W jakim języku będzie przeprowadzana rozmowa sprawdzająca?

W jakim języku będzie przeprowadzana rozmowa sprawdzająca? fotolia.pl

Konsekwencją likwidacji obowiązkowego sprawdzianu przeprowadzanego w szóstej klasie szkoły podstawowej stała się konieczność nowelizacji rozporządzenia w sprawie postępowania w celu uznawania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty.

Zmiana rozporządzenia polega na rezygnacji z określenia języków obcych nowożytnych objętych rozmową sprawdzającą poprzez odniesienie do sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego.

W zamian projektodawcy proponują wskazać wprost języki obce nowożytne, spośród których wnioskodawca przystępujący do rozmowy kwalifikacyjnej będzie mógł dokonać wyboru. Będą to tak jak dotychczas języki obce nowożytne: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Natomiast w przypadku gdy wnioskodawca będzie ubiegał się o uznanie świadectwa za dokument potwierdzający wykształcenie gimnazjalne lub uprawnienie do kontynuacji nauki albo o potwierdzenie wykształcenia gimnazjalnego lub uprawnienia do kontynuacji nauki będą to języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski.

Powyższy katalog języków obcych nowożytnych pokrywa się z katalogiem języków określonym w rozporządzeniu Ministra edukacji Narodowej z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego.

Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem obrad sierpniowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Czw., 28 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka