Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy chcą uelastycznienia reguły wydatkowej

Samorządy chcą uelastycznienia reguły wydatkowej fotolia.pl

Art. 243 ustawy o finansach publicznych ogranicza możliwości rozwojowe jednostek samorządu terytorialnego. Te bariery trzeba zlikwidować.

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 30 marca br. strona samorządowa wystosowała list do premier Beaty Szydło. Pismo jest konsekwencją spotkania przedstawicieli rządu z samorządowcami, które miało miejsce 14 marca br., podczas którego dyskutowano o problemach związanych z wdrażaniem programu Rodzina 500 +.

W liście strona samorządowa Komisji zgłasza gotowość podjęcia współpracy z rządem na temat niezbędnego uelastycznienia przepisów ustawy o finansach publicznych.

Samorządy, które od blisko 10 lat inwestują około 40-45 miliardów złotych rocznie, będą głównym partnerem rządu w realizacji ambitnego planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Jednak, w ocenie samorządowców, aby tak się rzeczywiście stało, niezbędne jest ustabilizowanie systemu finansów gmin, powiatów i województw. Jednym z ważnych elementów tego systemu jest „reguła wydatkowa”, zawarta w art. 243 i przepisach powiązanych ustawy o finansach publicznych.

Od samego początku samorządy, a także regionalne izby obrachunkowe oraz środowiska eksperckie zwracały uwagę na zawarte w tych regulacjach błędy oraz zbyteczne usztywnienia, których efektem jest ograniczenie potencjału rozwojowego JST.

- Podczas naszego spotkania pan minister Kowalczyk zadeklarował wolę rządu do zmniejszenia tych ograniczeń. Powinny one zabezpieczać finanse samorządów przed nadmiernym zadłużeniem a nie hamować ich zdolności rozwojowe, zwłaszcza w kontekście możliwości wykorzystania środków unijnych z obecnej perspektywy finansowej – przypomina Krzysztof Żuk, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, prezydent Lublina.

Z listu wynika, że samorządy od wielu lat dobitnie udowodniły, że w sposób odpowiedzialny prowadzą szerokie działania na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego, o czym świadczy nie tylko ogólny poziom, ale także kierunki inwestowania. Dlatego, wyrażając gotowość wspierania programów rozwojowych Rządu RP, pragną jak najprędzej podjąć wspólne działania na rzecz likwidacji istniejących w tym zakresie barier.

- Proponujemy, by zostały one pilnie podjęte w ramach prac prowadzonych przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego – postuluje strona samorządowa.

Śr., 30 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska