Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Co nowego u Źródła? - posiedzenie Zespołu ds. Administracji

Co nowego u Źródła? - posiedzenie Zespołu ds. Administracji fotolia.pl

15 lutego br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Agenda posiedzenia obejmowała:

  • przedstawienie i zaopiniowanie projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać plany operacyjno- ratownicze,
  • przedstawienie przez przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji aktualnej informacji na temat funkcjonowania aplikacji Źródło,
  • omówienie problemów związanych z realizacją zadań zleconych z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.

W pierwszej części posiedzenia Zespół przeanalizował i uzgodnił ww. projekt rozporządzenia MSWiA.

Dyskusja nad Żródłem

Dalszy przebieg obrad miał nieco bardziej dynamiczny charakter.

Dyrektor Roman Kusyk z resortu cyfryzacji przedstawił dane dot. aplikacji Źródło.

Przedstawiciele strony samorządowej zgłosili wniosek o zorganizowanie roboczych spotkań w sprawie wyeliminowania problemów i usprawnienie działania aplikacji. Zgłoszono również wniosek o pilne umożliwienie masowej migracji danych, poprawienie w rejestrze PESEL błędów systemowych takich jak np. brak (lub błędy) kodu, czy nazwisk rodowych, podczas gdy w bazach lokalnych dane te są prawidłowe.

Samorządowcy zaproponowali, by umożliwić wydawanie odpisów ze starych baz z wykorzystaniem nowych druków. 

Ponadto, kolejny raz zgłoszono potrzebę wprowadzenia upoważnienia dla pracowników USC do podpisywania wprowadzonych danych (i zwolnienie z tego wyłącznego obowiązku kierowników i ich zastępców) oraz złożono wniosek o zwiększenie środków finansowych na realizację zadania. Strona samorządowa również zgłosiła potrzebę bieżącego usuwania błędów i problemów technicznych (tzw. Błąd 500), zawieszania systemu, usprawnienie działania helpdesku.

W odpowiedzi na wnioski i zarzuty strony samorządowej, przedstawiciele resortu cyfryzacji poinformowali, że MSWiA podjęło prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Aktualnie zakończono uzgodnienia międzyresortowe. Podstawowe zmiany mają dotyczyć m.in. umożliwienia pracownikom USC podpisywania zmigrowanych aktów, możliwość wydawania odpisów aktów poza rejestrem z wykorzystaniem aplikacji alternatywnych, liberalizację administracyjnego trybu unieważniania aktów oraz wzmianki dodatkowej dołączonej do aktu (ma to pozwolić na szybkie niwelowanie błędów powstałych z przyczyn technicznych lub z powodu niewłaściwego zastosowania funkcjonalności rejestru aktów stanu cywilnego.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji, priorytetem jest projekt masowej migracji danych.

Dalsza część posiedzenia to analiza stanu realizacji zadań z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich stwierdził, że z uwagi na fakt, że system de facto ruszył w pełni dopiero z dniem 1 lutego br., za wcześnie jest na wyciąganie odpowiedzialnych i pełnych wniosków w kwestii tego czy system się przyjął, czy model udzielania porad obywatelskich się sprawdzi. Prawdopodobnie trzeba będzie nowelizować ustawę, by rozszerzyć zakres uprawnionych do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Zagrożeniem, jakie zauważył przedstawiciel ZPP, może być przekształcenie obecnego systemu w „system interwencji w sprawach trudnych” oraz pospieszna, chaotyczna nowelizacja. Należy najpierw zebrać dane, przeanalizować je i dopiero wówczas przygotować ewentualną nowelizację.

Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiedział, że dane dot. potrzeb społecznych w ww. zakresie zostaną przekazane w pierwszym kwartale 2016 roku. Dane te będą zbierane od starostów. Wg nieoficjalnych danych w ciągu miesiąca udzielono w 131 punktach, w 15 powiatach ok. 3 tysięcy porad .

Czw., 18 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka