Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Łatwiej o związek - zmiany dotyczą rejestru

Łatwiej o związek - zmiany dotyczą rejestru fotolia.pl

Minister Administracji i Cyfryzacji przekazał do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego trzy projekty rozporządzeń dotyczące tworzenia związków międzygminnych, związków powiatów oraz związków powiatowo - gminnych. Zmiany w aktach wykonawczych wiążą się z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1045).

Jak zapowiada projektodawca, wprowadzenie przedstawionych rozwiązań powinno spowodować usprawnienie i przyspieszenie procedur rejestracji spraw dotyczących rejestru związków.

Nowości w związkach powiatów

Projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie sposobu prowadzenia rejestru związków powiatów oraz ogłaszania statutów związków i ich zmian został wydany na podstawie na podstawie art. 68 ust. 6 ustawy o samorządzie powiatowym.

Proponowane zmiany dotyczą uzgadniania projekty statutów lub zmian statutów związków z wojewodą (jako organem nadzoru). Ponadto, wojewoda sporządza zgłoszenie w sprawie rejestracji związku powiatów, rejestracji zmiany statutu oraz jego wykreślenia na podstawie posiadanej dokumentacji. Zgodnie z ustawą, rady powiatów oraz zgromadzenie związku powiatów mają obowiązek przedłożyć wojewodzie uchwały w celu kontroli ich legalności. A zatem wojewoda dysponuje m.in. uchwałami o utworzeniu związku, o przyjęciu lub zmianie jego statutu oraz uchwałami o wystąpieniu ze związku lub związanymi z jego likwidacją. Wyciągi z protokołów posiedzeń rad powiatów oraz zgromadzenia związku powiatów, w części dotyczącej trybu podejmowania przedmiotowych uchwał dostarczane są wojewodzie razem z informacjami o utworzeniu związku powiatów, zmianie jego statutu lub z wnioskiem o jego wykreślenie z rejestru. Organ nadzoru dysponuje również statutem związku powiatów oraz projektem jego zmiany z uwagi na to, że są one elementem procedury ich uzgadniania. Z kolei rozstrzygnięcia wojewody w sprawie uzgodnienia projektu statutu oraz jego zmiany są dokumentacją wytworzoną przez organ nadzoru.

Wojewoda, będzie miał obowiązek zgłoszenia ministrowi administracji publicznej niezbędnych danych rejestrowych w postaci elektronicznej, opatrzonych przez wojewodę bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Dodatkowo, rozporządzenie określa tryb postępowania w sprawach rejestracji związku powiatów, rejestracji zmiany statutu związku powiatów, wykreślenia związku powiatów z rejestru związków powiatów. Regulacja zawiera również wzory zgłoszeń dot.  rejestracji, zmiany statutu, wykreślenia związku powiatów z rejestru, a także dokumentację niezbędną do sporządzenia ww. zgłoszeń.

Analogiczne zmiany mające odpowiednie zastosowanie do związków międzygminnych przewiduje projekt rozporządzenia MAiC w sprawie sposobu prowadzenia rejestru związków międzygminnych oraz ogłaszania statutów związków i ich zmian.

Nowe związki

Rejestrację całkiem nowej instytucji przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie sposobu prowadzenia rejestru związków powiatowo-gminnych oraz ogłaszania statutów związków i ich zmian.

Wyżej wspomniana nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym i niektórych innych ustaw ukonstytuowała związki powiatowo – gminne. Sam mechanizm funkcjonowania związku powiatowo-gminnego będzie identyczny z omówionymi w niniejszym artykule rozwiązaniami dotyczącymi związków powiatów (oraz związków międzygminnych).

Pt., 13 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka