Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Październikowe posiedzenie KWRiST

Październikowe posiedzenie KWRiST fotolia.pl

29 uzgodnionych projektów, ponad 20 skierowanych na zespoły, które wydają opinię wiążącą w sprawie, 2 projekty zdjęte z porządku obrad oraz informacja na temat realizacji projektu CEPiK 2.0 – to bilans ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 28 października br. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obradom współprzewodniczyli: Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji oraz Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes zarządu Związku Miast Polskich.

Posiedzenie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy strony rządowej i samorządowej, którą zgodnie uznano za dobrą.

- Chciałbym Państwu bardzo serdecznie podziękować za miniony rok wspólnej i intensywnej pracy oraz dobrej komunikacji pomiędzy nami – mówił Andrzej Halicki. – Moja współpraca, choć krótka była bardzo satysfakcjonująca – oceniał Zygmunt Frankiewicz.

Dla ministrów Andrzeja Halickiego oraz Jana Grabca było to ostatnie posiedzenie Komisji, na którym reprezentowali stronę rządową. Obydwaj zadeklarowali, że jako przyszli posłowie będą czuwać nad tym, aby KWRiST nie straciła na znaczeniu.

Bomba finansowa

Z porządku obrad zdjęte zostały dwa projekty: rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz uchwały Rady Ministrów w sprawie „aktualizacji Krajowego planu gospodarki odpadami 2014". Pierwszy z nich dlatego, że został już podpisany zanim strona samorządowa zdołała wyrazić swoją opinię na jego temat. – A szkoda, bo to bomba finansowa na samorządy, zwłaszcza powiaty i województwa - skomentował Zygmunt Frankiewicz.

CEPIK 2.0

Komisja wysłuchała też prezentacji Przemysława Kuny, podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji dotyczącej stanu realizacji projektu CEPiK 2.0.

Wynikało z niej, że harmonogram wdrożenia nowego rejestru centralnego nie jest zagrożony, a wprowadzanie niezbędna migracja danych ma się zakończyć 31 grudnia 2015 r. Na ten dzień planowane jest również wyłączenie dotychczasowych interfejsów. – 4 stycznia 2016 r. system CEPiK 2.0 ruszy – przekonywał Przemysław Kuna.

Jednak strona samorządowa optymizmu ministerstwa spraw wewnętrznych nie podzieliła.

- CEPiK 2.0 to ważna inicjatywa, bo może mieć nie tylko znaczenie dla poprawy jakości gromadzonych centralnie danych, ale także dla poprawy obsługi mieszkańców - mówiła Monika Małowiecka, ekspert Związku Powiatów Polskich. – Uważamy jednak, że wdrożenie systemu powinno zostać przesunięte w czasie o 6 miesięcy, czyli do 4 czerwca 2016 r. – wskazywała.

W ocenie strony samorządowej realizowany przez MSW harmonogram wdrożeniowy nie daje szansy ani na rzetelne przetestowanie systemu, ani na wyeliminowanie jego błędów. Co więcej MSW nie przewiduje żadnej procedury awaryjnej, czyli zasad postępowania w sytuacji, w której 4 stycznia okaże się, że CEPiK 2.0 jednak nie działa i niemożliwa jest obsługa rejestrujących pojazdy czy załatwianie spraw związanych z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów.

- Nasz wniosek nie oznacza zawieszenia prac – wskazywała Monika Małowiecka. – Cały czas zbieramy opinie i uwagi powiatów i miast na prawach powiatów do przekazanych stronie samorządowej do zaopiniowania rozporządzeń wykonawczych do CEPiK 2.0. – podawała. – Idea projektu jest godna uwagi i ważna dla poprawy jakości danych w rejestrze centralnym oraz dla docelowego usprawnienia obsługi interesantów. Mamy nadal zamiar aktywnie współpracować w osiągnięciu wspólnego sukcesu – deklarowała Małowiecka.

Jak podkreślała, przesunięcie terminu rozpoczęcia wdrożenia nie grozi żadnym ryzykiem finansowym z uwagi na to, iż projekt CEPIK2 realizowany jest z wykorzystaniem środków budżetowych, bez wykorzystywania finansowania z UE. - Pozwoli natomiast na zminimalizowanie ryzyka, związanego z niewłaściwym funkcjonowaniem któregokolwiek z elementów systemu, brakiem odpowiedniego przygotowania użytkowników, niewystarczającym czasem na testowanie całości przedsięwzięcia, w tym także realnym oszacowaniem wpływu przyjętych założeń projektowych na szybkość obsługi interesantów – tłumaczyła.

Aby pracę usprawnić strona samorządowa wnioskowała, aby KWRiST upoważniła właściwy zespół roboczy KWiRST do wydania zbiorczej opinii na temat wszystkich aktów wykonawczych, zarówno opracowanych przez MSW, jak i przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

- To najlepsze rozwiązanie – przekonywała Monika Małowiecka. – Również dlatego, że projekty MSW i MIiR często są ze sobą sprzeczne – wskazywała.

O ile do propozycji, aby rozporządzenia były opiniowane przez zespół wiceminister Przemysław Kuna odniósł się pozytywnie, o tyle wniosku o przesunięcie terminu wdrożenia CEPiK 2.0 nie poparł.

- To wymagałoby zmiany ustawy – wskazywał wiceminister Kuna. – Być może nowy rząd i Sejm uzna, że takie rozwiązanie będzie potrzebne, jeżeli w toku testów okaże się, że nowy rejestr uniemożliwia obsługę mieszkańców – mówił Przemysław Kuna. – Na dzień dzisiejszy nie dysponuję żadną przesłanką, która wskazywałaby, że 4 stycznia 2016 r. jako data wdrożenia systemu jest zagrożona – twierdził Przemysław Kuna.

Dyskusję nad tym punktem posiedzenia komisji skwitował Zygmunt Frankiewicz, który wyraził nadzieję, że wdrożenie CEPiK 2.0 w terminie promowanym przez MSW nie zakończy się dla obywateli tak, jak wdrożenie systemu Źródło obsługującego urzędy stanu cywilnego. – Przypomnę tylko, że sporządzenie odpisu skróconego aktu stanu cywilnego zajmowało kiedyś 10 minut, a obecnie trwa to 50 min. – wskazywał Frankiewicz.

Nie dla subwencji rekompensującej

Komisja wysłuchała też opinii resortu finansów na temat możliwości przywrócenia części rekompensującej subwencji ogólnej. Projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który ma umożliwić samorządom uzyskiwanie z budżetu państwa rekompensaty strat w dochodach własnych spowodowanych działalnością legislacyjną rządu lub Parlamentu opracowany został prze stronę samorządową Komisji Wspólnej.

- Pomysł ten oceniamy negatywnie – mówiła Hanna Majszczyk, wiceminister finansów. – Miejsce na dyskusję o ustawach wywołujących negatywne skutki dla budżetów JST jest na forum KWRiST i to stąd właśnie powinno iść do posłów czytelne stanowisko o konsekwencjach finansowych dla JST projektów ustaw – przekonywała minister Majszczyk. I dodała, że jeżeli projekt miałby być traktowany poważnie, to powinien działać w obie strony. - Może samorządy powinny np. zwracać do budżetu państwa kwoty, które ten płaci za nie w ramach składki z tytułu uczestniczenia w Unii Europejskiej – wskazywała Hanna Majszczyk.

- Stanowisko przyjmujemy do wiadomości, ale w tym punkcie będziemy się różnili – skomentował Zygmunt Frankiewicz.

Warunkowo pozytywną opinię uzyskał projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Z takim jednak zastrzeżeniem, że klasyfikacja budżetowa samorządów będzie jeszcze przedmiotem rozmów strony samorządowej i Ministerstwa Finansów. Dlatego resort zobowiązał się przygotować zbiorcze zestawienie wszystkich postulatów zgłaszanych do klasyfikacji budżetowej przez stronę samorządową KWRiST.

- Być może klasyfikacja budżetów samorządowych nie powinna być prostym odzwierciedleniem budżetu centralnego a powinna być bardziej dostosowana do zakresu zadań realizowanych przez jst – mówił Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej KWRiST, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Pełna lista pozytywnie zaopiniowanych projektów:

  • projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu zasiłków dla opiekunów;
  • projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów;
  • projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego;
  • projekt założeń projektu ustawy o zm. ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi;
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2016 r.;
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie akredytacji placówek doskonalenia nauczycieli;
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie akredytacji placówek doskonalenia nauczycieli;
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego;
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie;
  • projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie zatwierdzenia Programu rzeczowo-finansowego wykorzystania środków Funduszu Kolejowego w latach 2014-2019;
  • projekt Kujawsko-pomorskiego planu spójności komunikacji drogowej i kolejowej 2014-2020;
  • projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" na lata 2016-2017;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szczegółowego zakresu informacji wymaganych do podania do publicznej wiadomości przez właściwe organy Państwowej Straży Pożarnej;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) związanych z uczestniczeniem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie pobierania przez płatników podatku od spadków i darowizn;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie deklaracji na podatek od środków transportowych składanych za pomocą komunikacji elektronicznej;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów uzyskanych w następstwie wykonania umowy offsetowej;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie postępowania wierzycieli należności pieniężnych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych;
  • projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego;
  • projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie mandatów karnych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie licytacji elektronicznej i systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego przeprowadza się licytację;
  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów dokumentów stosowanych w egzekucji należności pieniężnych.

Na zespoły

Zespoły KWRiST z upoważnieniem do wydania wiążącej opinii rozpatrzą z kolei:

  • projekt rozporządzenia dot. planów gospodarowania wodami i planów zarządzania ryzykiem powodziowym (13 projetów dla poszczególnych dorzeczy);
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych do centralnej ewidencji kierowców;
  • projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie wzoru formularza do przekazywania informacji dotyczących naruszeń, w związku z którymi składano zapytania za pośrednictwem Krajowego Punktu Kontaktowego;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych do centralnej ewidencji pojazdów;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wymagań technicznych i jakościowych w zakresie standardów przesyłanych danych do centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji kierowców;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie rodzaju i zakresu danych udostępnianych z centralnej ewidencji kierowców;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wzoru wniosku o udostępnienie danych z centralnej ewidencji kierowców;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zakresu danych udostępnianych podmiotom zobowiązanym do przekazywania danych do centralnej ewidencji pojazdów;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie rodzaju i zakresu danych udostępnianych z centralnej ewidencji pojazdów;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów; 
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zakresu danych udostępnianych powiatowym zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności obowiązanym do przekazywania danych do centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zakresu danych udostępnianych podmiotom zobowiązanym do przekazywania danych do centralnej ewidencji kierowców;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wyjaśniania niezgodności w danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wyjaśniania niezgodności w danych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wyjaśniania niezgodności w danych zgromadzonych w centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wzoru wniosku o udostępnienie danych z centralnej ewidencji pojazdów;
  • projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie prowadzenia katalogu marek i typów pojazdów homologowanych oraz dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach;
  • projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów;-
  • projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu oraz jej wtórnik;
  • projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów i nalepki kontrolnej oraz ich wtórników;
  • projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu Scalanie gruntów.
Czw., 29 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska