Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sierpniowy Zespół Edukacji w tempie błyskawicy

Sierpniowy Zespół Edukacji w tempie błyskawicy fotolia.pl

Drugie z wakacyjnych posiedzeń Zespołu Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST odbyło się 18 sierpnia br. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Porządek obrad Zespołu przewidywał sześć punktów. Już na wstępie współprzewodniczący Marek Olszewski na prośbę przedstawicielki Związku Powiatów Polskich poprosił Ministra Sławeckiego o zaakceptowanie zdjęcia z porządku obrad punktu dotyczącego Projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach. Prośba ta została umotywowana faktem, że projekt ten jest jeszcze w fazie konsultacji społecznych a z uwagi, że został przesłany do zaopiniowania 10 sierpnia br., członkowie zespołu mieli zaledwie tydzień na jego przejrzenie. Jak podkreśliła przedstawicielka ZPP jest to zbyt istotny projekt z punktu widzenia samorządów dlatego konieczna jest jego szczegółowa analiza, a biorąc pod uwagę sezon urlopowy było to utrudnione.

W konsekwencji punkt ten został zdjęty z porządku obrad. Zdecydowano, że 8 września br. odbędzie się w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka spotkanie robocze przedstawicieli gospodarza, Ministerstwa Edukacji Narodowej a także reprezentacji samorządów podczas którego projekt zostanie szczegółowo omówiony tak, aby wrześniowy Zespół Edukacji mógł go zaopiniować.

W dalszej części posiedzenia już sprawie Zespół zaopiniował pozytywnie:

  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych.
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych.
  • Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
  • Propozycje podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2015.

W sprawach różnych Zespół przyjął odwołanie wójta gminy Dydnia (woj. podkarpackie) dotyczące negatywnego rozpatrzenia wniosku tej gminy o przyznanie środków z rezerwy 0,4% na dostosowanie obiektu, który od 20 lat nie pełnił funkcji edukacyjnej do tych potrzeb. Współprzewodniczący Marek Olszewski poprosił przedstawicieli MEN o ponowne rozpatrzenie tegoż wniosku. W tej części głos zabrała Minister Borowska, która podkreśliła, że konieczna jest ocena nie tylko formalna wniosku ale także szczegółowa analiza jego treści, bo niejednokrotnie opisane zdarzenia losowe budzą wątpliwości, stąd wstrzymywane są przez Ministra Finansów wypłaty środków z rezerwy.

Drugą z poruszonych spraw było pytanie radnego z Kielc. Pan Radny zwrócił się z pytaniem, gdzie można uzyskać podręczniki do nauczania I-III dla dzieci uczących się w polskiej szkole na Ukrainie. Pan Minister T. Sławecki odpowiedział, że wystarczy złożyć zamówienie na takie podręczniki w MEN ponieważ z założenia już od początku zaplanowano, że darmowe podręczniki będą przysługiwały także Polonii za granicą.

Ostatnia kwesta w sprawach różnych została wniesiona przez Departament Kształcenia Ogólnego i Wychowania MEN. Dotyczyła ona podejmowania przez rady gmin uchwał w sprawie dowożenia dzieci do szkół znajdujących się na terenie innej gminy. Uchwały takie są niejednokrotnie unieważniane przez Kolegium, dlatego Senator Matusiewicz zwrócił się do MEN z prośbą o uregulowanie prawnej możliwości podejmowania takich uchwał. Jak wyraził się Współprzewodniczący Marek Olszewski, rzeczywiście jest to ważna kwestia, ale przez nadgorliwość pewnych instytucji nie możemy zostać zmuszeniu do uregulowania czegoś co zostało już zapisane. Podobnie przedstawicielka MEN wskazała, że Ministerstwo widzi wiele zagrożeń związanych z nadmierną regulacją tego zagadnienia.

Kolejne posiedzenie Zespołu ds. Edukacji zaplanowano na 23 września br.

Czw., 20 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka