Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

SRP zagrożone?

SRP zagrożone? fotolia.pl

11 sierpnia 2015 roku w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Porządek spotkania przewidywał trzy podstawowe punkty:

  1. przedstawienie aktualnej informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na temat funkcjonowania od 1 marca 2015 roku projektu pl.ID,
  2. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sposobu, trybu i terminów przekazania danych do centralnej ewidencji kierowców,
  3. projekt ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

O ile punkty drugi i trzeci nie wzbudziły większych zastrzeżeń strony samorządowej – projekty uzgodniono, to punkt pierwszy był przyczyną ożywionej dyskusji.

Dyskusja

Przedstawiciele samorządów wyrazili swoje obawy co do zapewnienia kompleksowego i terminowego wdrożenia SRP. Zwrócono uwagę, że od 1 września samorządy nie będą mogły korzystać ze swoich, „wewnętrznych” elektronicznych baz danych – wszystkie dane będą dostępne przez System. W ocenie strony samorządowej jest zbyt krótki okres. Dobrym rozwiązaniem byłoby wydłużenie vacatio legis tak, by wszyscy zdołali sprawnie przemieścić dane. Przedstawiciel MSW poinformował, iż nie są prowadzone ani planowane żadne prace mające na celu wydłużenie terminu na wejście w życie przedmiotowych przepisów. Samorządowcy wskazali, że 1 września należy liczyć się z trudnościami w funkcjonowaniu gmin w zakresie spraw dot. aktów stanu cywilnego.

Kolejną kwestią poruszaną w związku z informacją MSW było upoważnienie dla pracowników USC do podpisywania informacji wprowadzonych do SRP przez pracowników USC. Samorządowcy wskazali, że wyłączne uprawnienie kierownika USC będzie skutkowało (już skutkuje) nadmiernym obciążeniem go samym tylko obowiązkiem podpisywania. MSW poinformowało, że projekt nowelizacji uprawniającej innych pracowników do wykonywania przedmiotowego obowiązku zostłą już przygotowany, jednakże wz uwagi na czas nie zostanie on uchwalony w obecnej kadencji.

Ostatni, lecz nie najmniej ważny problem to finansowanie kart kryptograficznych z rezerwy celowej. Wg informacji przedstawionych przez MSW koszty związane z kartami wchodzą w skład zadań realizacji tego zadania zleconego, ale wykorzystanie rezerwy celowej jest w gestii Ministerstwa Finansów. Na ten cel (jak na każde zadanie zlecone) przewidziane winny być dotacje celowe o wysokości zapewniającej realizację tych zadań. Zespół postanowił zwrócić się do MF o wyjaśnienie tej kwestii.

Czw., 13 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka