Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wsparcie w realizacji szerokopasmowej sieci dla samorządów i nie tylko

Wsparcie w realizacji szerokopasmowej sieci dla samorządów i nie tylko fotolia.pl

Do rozpatrzenia przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Wsparcie dotyczy projektów sieci szerokopasmowej NGA (next-generation access) o prędkości co najmniej 30Mb/s.

Dzięki proponowanym rozwiązaniom zakres pomocy będzie ustalany indywidualnie dla każdego projektu, a wartość będzie mogła wykraczać poza wartości określone w ramach pomocy regionalnej, zarówno dla dużych jak i małych podmiotów gospodarczych. Dofinansowanie może być na poziomie 80 procent dla województwa mazowieckiego i 85 procent dla beneficjentów w  pozostałych województwach. Wskazano, iż kwota wsparcia dla danego projektu będzie ograniczona do niezbędnego minimum i będzie podlegała indywidualnej weryfikacji w oparciu o zidentyfikowane potrzeby. Opracowana zostanie analiza opłacalności inwestycji wraz z jej rentownością. Co ważne pomoc dotyczyć będzie również wydatków na przygotowanie dokumentacji wymaganej do zgłoszenia budowy, uzyskania pozwoleń i opłat publicznoprawnych związanych z przygotowaniem i realizacją zadania. Grupą beneficjentów objęte są przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, jak i jednostki samorządu terytorialnego wykonujące działalność w zakresie telekomunikacji. Projekty budowlane mogą być realizowane na obszarach w których nie istnieje i najprawdopodobniej nie powstanie w ciągu najbliższych 3 lat odpowiednia infrastruktura. Nie wprowadzono szczegółowych regulacji dotyczących kwestii technologicznych, ze względu na szybki postęp w tym zakresie. Ponadto wymóg trwałości projektu nie wyklucza wprowadzenia w nim uzasadnionych zmian właśnie ze wspomnianego względu technologicznego.  

Podsumowując wytyczne do realizacji programu stanowią podstawę do lepszego zorganizowania warunków pomocy dla dostawców, tym samym dla osiągnięcia korzyści przez użytkowników. Dostęp do sieci Internet w dzisiejszych czasach to podstawa do funkcjonowania przedsiębiorstw, ale coraz częściej również dla indywidualnych podmiotów, którym to dostęp ułatwia znacząco komfort życia. Ustalenie w przepisach odpowiednich norm dotyczących minimalnej prędkości bez jednoczesnego ograniczenia sprzętowego korzystnie wpłynie na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej. Równowaga rynkowa w postaci otwartej konkurencji pomiędzy podmiotami i brak preferencji w kategoryzacji któregoś z podmiotów należy również odczytywać na plus.

Czw., 26 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk