Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spokojnie na grudniowym posiedzeniu Zespołu Edukacji KWRiST

Grudniowe posiedzenie Zespołu ds. Edukacji Kultury i Sportu KWRiST przebiegło sprawnie i bez większych dyskusji.

W porządku obrad posiedzenia, znalazło się pięć aktów prawnych:

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego podręczników do kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, który uzyskał opinię pozytywną.
    Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.
    Przedstawiciele Ministerstwa zaproponowali, aby waga P40 dotycząca Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych została podniesiona z wcześniej zaproponowanego poziomu 9,5 do 10 co sprawi, że w gestii powiatów pozostanie ok.  10 mln zł. Ponadto  nadmieniono, że w styczniu odbędzie się  spotkanie u Ministra Michalaka, na którym poruszona zostanie problematyka MOW.
    Strona samorządowa zaopiniowała projekt pozytywnie z uwagami, które pojawiły się podczas omawiania projektu na listopadowym Zespole , a dotyczącymi wag P33 (6-latki), P10 (kształcenie zawodowe), P40 (MOWy) oraz P47 (placówki doskonalenia zawodowego nauczycieli i biblioteki).
  2. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach, który został zaopiniowany pozytywnie.
  3. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej.
    Jak wskazał przedstawiciel resortu omawiający projekt, na przystosowanie przedszkoli do wymagań przeciwpożarowych będzie można pozyskać środki z funduszy strukturalnych. Natomiast przedstawiciel Wniosek Związku Gmin Wiejskich RP zaproponował, żeby uwzględnić te koszty w kryteriach podziału rezerwy na przyszły rok. Ministerstwo Edukacji zobowiązało się, że na styczniowe posiedzenie przygotuje informację, czy jest taka prawna możliwość żeby pokryć koszty dostosowania przedszkoli do wymagań przeciwpożarowych z rezerwy.
  4. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych przedszkoli i placówek osób niebędących obywatelami polskimi oraz obywateli polskich, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, a także organizacji dodatkowej nauki języka polskiego, dodatkowych zajęć wyrównawczych oraz nauki języka i kultury kraju pochodzenia, który uzyskał opinię pozytywną.

W sprawach różnych strona samorządowa wyraziła zgodę na wyrównanie w roku 2015 subwencji oświatowej w kwocie 14 tys. zł dla dwóch samorządów, w związku z ich błędem w załączeniu dokumentów. Poruszono także problem Gminy Muszyna, która otrzymuje niższą dotację w związku z podaniem w danych GUS, że liczba jej mieszkańców przekracza 5 tys. co jak wskazują przedstawiciele władz Muszyny mija się, ze stanem rzeczywistym. Jak wyjaśnił przedstawiciel MEN, resort jest w tej sprawie bezradny, ponieważ opiera się na danych GUS i musi przyjąć za wiarygodne ich ustalenia. Skala problemu nie jest duża, ale Ministerstwo podejmie kroki, aby ten problem rozwiązać w przyszłości, ale już nie ma możliwości, aby to uczynić poprzez wprowadzanie zmian w algorytmie na przyszły rok.

Przedstawiciel ZPP zwrócił się z prośbą o sprawdzenie czy Muszyna rzeczywiście przekroczyła 5 tys. mieszkańców czy też dane GUS mijają się z prawdą oraz zaproponował, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jakiejś strefy zmian; płynnej, procentowej, w naliczaniu subwencji w związku ze zmianą liczby mieszkańców, żeby nie wywoływało to tak drastycznych skutków.

Na tym posiedzenie zakończono.

Niedz., 14 Gr. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka