Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Szczegóły prowadzenia rejestrów aktu stanu cywilnego

Zgodnie z nowym Prawem o aktach stanu cywilnego docelowo wszystkie zdarzenia z zakresu stanu cywilnego będą podlegały ewidencjowaniu w przeznaczonym do tego celu systemie teleinformatycznym. Akt wykonawczy określający tryb prac w ramach tego systemu został właśnie skierowany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną. Dotyczy on w szczególności sposobu uwierzytelniania sporządzonych aktów stanu cywilnego.

W miejsce dotychczas obowiązującego własnoręcznego złożenia podpisu pod aktem przez kierownika urzędu stanu cywilnego (lub inną osobę sporządzającą akt) oraz wskazanych przepisami prawa osób uczestniczących w czynności rejestracji stanu cywilnego, przewiduje się uwierzytelnienie przez kierownika urzędu stanu cywilnego za pomocą certyfikatu cyfrowego przechowywanego na karcie mikroprocesorowej zabezpieczonej PINem wydanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Aby uzyskać pewność skutecznej rejestracji, przewidziano, że kierownik urzędu stanu cywilnego ma otrzymać automatycznie zwrotną informację potwierdzającą sporządzenie aktu oraz przedstawiającą dodatkowo jego treść (celem wyłapania ewentualnych błędów przetwarzania danych).

W rejestrze stanu cywilnego każdy akt będzie miał nadany status określający jego ważność. Przewidziane zostały cztery statusy:

·         jawny – gdy do aktu stanu cywilnego nie została dołączona wzmianka dodatkowa wpływająca na jego ważność;

·         unieważniony i nie podlegający ujawnieniu – gdy do aktu została dołączona wzmianka wpływająca na jego ważność;

·         skreślony – gdy akt stanu cywilnego sporządzony w księdze stanu cywilnego prowadzonej w oparciu o dotychczasowe przepisy będzie migrowany do rejestru stanu cywilnego prowadzonego w systemie teleinformatycznym.

Projekt rozporządzenia zawiera liczne rozstrzygnięcia szczegółowe, np.:

·         ustalenie zakresu informacji, które będą przechowywane lub zamieszczane przy akcie stanu cywilnego;

·         określenie szczegółowych zasad dołączania wzmianek dodatkowych do aktów stanu cywilnego;

·         utrzymanie dotychczasowej zasady, że daty urodzenia, zawarcia małżeństwa, zgonu oraz znalezienia zwłok będą zamieszczane w akcie stanu cywilnego zgodnie z regułą podwójnego zapisu (tj. słownie i w nawiasie cyframi arabskimi);

·         ustalenie, że nazwa miejscowości położonej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, o pisowni ustalonej przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, będzie wprowadzona do aktu w wersji transkrybowanej w alfabecie łacińskim.

Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego, oznaczania w rejestrze stanu cywilnego aktów stanu cywilnego, prowadzenia aktu zbiorowych rejestracji stanu cywilnego oraz zabezpieczania akt zbiorowych rejestracji stanu niesporządzonych w formie dokumentu elektronicznego, wynoszonych poza urząd stanu cywilnego został skierowany do równoległego zaopiniowania przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli oraz Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego.

Wt., 11 Lst. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski