Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska i Litwa - wspólne działania

W celu promowania współpracy międzynarodowej Unia Europejska od dawna wspiera – w ramach inicjatyw Interreg – działania ukierunkowane na wzmocnienie spójności społeczno-gospodarczej rejonów przecinanych przez granice państwowe. Program Współpracy terenów pogranicza polsko-litewskiego na nowy okres programowania Unii Europejskiej właśnie został przedstawiony do konsultacji.

Kwalifikowany obszar Programu składa się z 8 jednostek terytorialnych: 5 południowo-zachodnich okręgów Litwy (olickiego, kowieńskiego mariampolskiego, tauroskiego oraz wileńskiego – bez Wilna) i 3 północno-wschodnich podregionów Polski (ełckiego, suwalskiego i białostockiego).

Ogólnym celem Programu ma być wspieranie inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu na obszarze przygranicznym poprzez współpracę transgraniczną. Realizacja tego celu ma doprowadzić do wsparcia regionalnego rozwoju i podniesienia jakości życia.

Program ma skupiać się na czterech celach tematycznych:

·         ochronie środowiska i promowaniu efektywnego gospodarowania zasobami. W ramach tego celu główny wysiłek zostanie skierowany na ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Wybór taki jest podyktowany z jednej strony dotychczasowymi doświadczeniami, zaś z drugiej – oceną, że wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego będzie przyczyniać się do wzrostu atrakcyjności regionu, a tym samym stymulować działalność gospodarczą;

·         promowaniu trwałego zatrudnienia o wysokiej jakości oraz wspierania mobilności pracowników. Przewiduje się tutaj przede wszystkim wsparcie inkubatorów biznesu i promowanie transgranicznej wymiany doświadczeń. Docelowo ma to przyczynić się do wzrostu poziomu przedsiębiorczości;

·         promowaniu włączenia społecznego, walki z ubóstwem i wszelką dyskryminacją;

·         wzmacnianiu zdolności instytucjonalnych instytucji publicznych i zainteresowanych stron oraz sprawności administracji publicznej.

Całkowity budżet Programu ma wynieść 60,6 mln EUR, co w porównaniu z okresem budżetowania 2007-2013 stanowi spadek o ponad 40%. Przed realizatorami Programu stawia to poważne wyzwania dotyczące trafnego wyboru priorytetów i poszczególnych projektów.

Projekt Programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Litwa-Polska 2014-2020 został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Pt., 10 Prn. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski