Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej rozdzielany przez programy

Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej jest jednym z funduszy zasilanych z gier hazardowych. Jego środki mogą być przeznaczane na przebudowę, remonty i dofinansowanie inwestycji obiektów sportowych oraz rozwijanie sportu wśród dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych.

W obecnym stanie prawnym środki były przyznawane w trybie konkursowym na poszczególne przedsięwzięcia. Minister Sportu i Turystyki uznał, że zasadne jest silniejsze ukierunkowanie wydatkowania środków. Nastąpi to dzięki programom opracowywanym i ogłaszanym przez Ministra. Przesłany do zaopiniowani przez Komisję Wspólną projekt rozporządzenia Ministra Sportu regulującego tą kwestię przewiduje cztery różne programy:

1)      w zakresie zadań inwestycyjnych:

a)      program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu,

b)      program rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej – z zastrzeżeniem, że w jego ramach mają być realizowane zadania ujęte w wojewódzkich wieloletnich programach rozwoju bazy sportowej (uchwalanych na podstawie ustawy o sporcie przez sejmiki województw). Na ten program ma być przeznaczanych co najmniej 30% środków Funduszu planowanych w danym roku na zadania inwestycyjne. Podział między poszczególne województwa następuje w oparciu o cztery podstawowe kryteria: liczbę ludności w województwie, podstawowy dochód na jednego mieszkańca (wskaźnik W), wielkość nakładów ponoszonych przez samorząd województwa na sport dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, stopień wykorzystania przyznanego dofinansowania w roku poprzedzającym oraz ewentualnie inne wskaźniki istotne z punktu widzenia racjonalnego rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej,

c)       inne programy inwestycyjne;

2)      w zakresie zadań nieinwestycyjnych – programy z zakresu rozwijania sportu, które mogą dotyczyć takich obszarów jak:

i)        wspieranie przedsięwzięć w zakresie upowszechniania sportu dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych,

ii)       wspieranie szkolenia sportowego i współzawodnictwa dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych,

iii)     prowadzenie działalności wspierającej i kontrolnej z zakresu sportu dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych.

Dalsze zmiany w stosunku do obecnego stanu prawnego polegają na zróżnicowaniu procedur uzyskiwania dofinansowania na zadania inwestycyjne i na zadania z zakresu rozwijania sportu, zmianie dat granicznych składania wniosków, korekt w zakresie wysokości limitów maksymalnego dofinansowania dla niektórych podmiotów bądź zakresów inwestycyjnych, a także doprecyzowaniu stosowanych pojęć i stosowanych procedur.

Projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań inwestycyjnych oraz zadań z zakresu rozwijania sportu, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej został rozpatrzony przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu w trybie obiegowym z terminem zgłaszania uwag do 28 sierpnia. Termin zgłaszania uwag w ramach trybu obiegowego w Komisji Wspólnej jako całości upływa 29 sierpnia.

Pt., 29 Sp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski