Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadchodzi reforma gospodarki wodnej

Po 10 latach funkcjonowania obecnej ustawy – Prawo wodne rząd postanowił dokonać gruntownych zmian w funkcjonowaniu gospodarki wodnej. Są one materią przesłanego właśnie do Komisji Wspólnej projektu założeń nowej ustawy – Prawo wodne.

Zmiany dotyczą już samej siatki terminologicznej. Wprowadzane jest bowiem pojęcie wód „rządowych”, które będą zarządzane przez przebudowane organy administracji specjalnej oraz wody „samorządowe”, które znajdą się w gestii samorządu województwa.

Założenia obejmują trzy podstawowe obszary, których będą dotyczyły zmiany:

1)      struktura prawno-organizacyjne organów administracji publicznej właściwa w sprawach gospodarowania wodami, ze szczególnym uwzględnieniem rozdzielenia kompetencji w zakresie inwestycji i utrzymania mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną od funkcji administracyjnych i planistycznych. Proponuje się zniesienie dotychczas funkcjonujących organów: 7 dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej i 8 dyrektorów urzędów żeglugi śródlądowej (wraz z ich aparatami pomocniczymi). W to miejsce ma powstać 6 dyrektorów urzędów gospodarki wodnej regionów wodnych oraz Zarząd Dorzecza Wisły i Zarząd Dorzecza Odry jako państwowe osoby prawne. Część kompetencji otrzymają samorządy województw;

2)      finansowanie zadań z zakresu gospodarki wodnej. Proponowane regulacje dotyczą przede wszystkim funkcjonowania Zarządów Dorzecza, które otrzymywać będą m.in. dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;. Zwiększenie liczby cieków przypisanych właściwości samorządu województwa ma być skompensowane zasileniem budżetów województw wpływami z opłat za korzystanie ze środowiska i z tytułu poboru wód;

3)      zapewnienie komplementarności polityki opłat za wodę.

Zmiany dotyczą również funkcjonowania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. Zgodnie z projektem ich utrzymanie stanie się zadaniem własnym gmin, podobnie jak wykonywanie i utrzymywanie rowów odwadniających tereny zurbanizowane.

Projekt założeń projektu ustawy – Prawo wodne, będzie opiniowany równolegle przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska i Zespół ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa.

Czw., 3 Kw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski