Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więcej prac na cele społeczne

Posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli w dniu 16 stycznia przebiegło bardzo sprawnie – ze względu na relatywnie niewielką liczbę skierowanych do zaopiniowania projektów. Najdłuższą dyskusję wywołał projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Przedmiotem sporu były nie tyle aksjologiczne założenia projektu, lecz konsekwencje zwiększenia liczby kar wolnościowych. Przekłada się ono bowiem na większą liczbę osób obowiązanych do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne – w szczególności w podmiotach sektora samorządowego. Przedstawiciele strony samorządowej wskazywali na związane z tym trudności – w obecnych realiach prawnych dopuszczenie skazanego do prac na cele społeczne wiąże się z licznymi obowiązkami (np. badanie lekarskie, przeszkolenie BHP, wyznaczenie osoby nadzorującej), co w skrajnych przypadkach prowadzi do sytuacji, w których koszty poniesione przez jednostkę samorządu terytorialnego przekraczają wartość wykonywanej pracy. Zebrani zaapelowali zatem do Ministerstwa Sprawiedliwości, aby w toku dalszych prac nad projektem aspekt ten został przeanalizowany. Ze strony resortu padła deklaracja, że tak się stanie – miejmy nadzieję, że tak faktycznie będzie. Sam projekt został zaopiniowany wstępnie pozytywnie; opinia ostateczna zostanie wydana po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Bardzo życzliwie został przyjęty projekt założeń do projektu ustawy o monitoringu wizyjnym. Problematyka monitorowania przestrzeni publicznej od dawna domaga się prawnego uregulowania, dobrze zatem że konkretne działania wreszcie zostały podjęte.

Pozostałe dwa projekty skierowane do rozpatrzenia przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli zostały zaopiniowane pozytywnie bez uwag. Były to

  1. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie sposobu przechowywania i ewidencjonowania środków przymusu bezpośredniego przez strażników gminnych (miejskich);
  2. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie warunków przydziału, przechowywania i ewidencjonowania broni palnej i amunicji przez straże gminne (miejskie).
Czw., 16 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski