Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odznaka Za zasługi dla sportu - odznaką za długoletnią pracę

Do zaopiniowania przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie odznak, wyróżnień oraz nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności w zakresie sportu. Projekt przynosi istotne zmiany w zasadach przyznawania odznaki „Za Zasługi dla Sportu” w stosunku do obowiązującego obecnie stanu prawnego. W szczególności wprowadza wymóg wieloletniej działalności w sporcie.

I tak osoba ubiegająca się o odznakę brązową musi mieć staż co najmniej 10 lat działalności w sporcie, o odznakę srebrną – 20 lat, o oznakę złotą – 30 lat. Z warunku tego nie są zwolnieni nawet trenerzy, których szkoleni zawodnicy zajęci pierwsze, drugie albo trzecie miejsce na igrzyskach olimpijskich, igrzyskach paraolimpijskich lub igrzyskach głuchych. Trudno oprzeć się obawie, że zaproponowane zmiany doprowadzą do nagradzania przede wszystkim określonej liczby lat działalności w zakresie sportu, a nie rzeczywistych wyników.

Jednocześnie wprowadzony zostaje swoisty taryfikator nagród pieniężnych. W miejsce obecnych dwóch stopni nagrody wprowadzonych zostaje osiem szczegółowych kategorii, np. nagrodę w wysokości 2-krotności podstawy może otrzymać trener prowadzący lub uczestniczący w szkoleniu zawodnika (zespołu, osady lub drużyny), który zajął trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych oraz za pierwsze albo drugie miejsce na uniwersjadzie letniej lub zimowej albo na mistrzostwach świata w konkurencjach nie objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych albo na mistrzostwach świata juniorów.

Ograniczony zostaje katalog wyróżnień – pozostają na nim jedynie dyplomy; wykreśleniu ulegają plakietki i puchary.

Warto dodać, że uzasadnienie tak istotnych zmian ogranicza się w praktyce do przytoczenia fragmentów treści normatywnej bez jakiegokolwiek odniesienia do intencji projektodawców.

Czw., 16 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski