Do zaopiniowania przez ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska KWRziST, w trybie obiegowym zostały skierowane założenia projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Projektowana regulacja stanowić będzie transpozycję postanowień dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków do krajowego porządku prawnego. Przedmiotowa dyrektywa stanowi przekształconą wersję dyrektywy 2002/91/WE, która została implementowana do polskiego porządku prawnego w 2009 r. poprzez nowelizację ustawy - Prawo budowlane. Celem dyrektywy jest poprawa efektywności energetycznej budynków poprzez rozszerzenie i udoskonalenie systemu certyfikacji energetycznej budynków oraz kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji. Ponadto dyrektywa realizuje również cele przyjęte przez Komisję Europejską tj. obniżenie o 5-6 % końcowego zużycia energii w UE w 2020 r. i zmniejszenia w 2020 r. łącznych emisji dwutlenku węgla w UE o 4-5 %. Miernikiem pozwalającym na ocenę osiągnięcia pierwszego z ww. celów będzie zmiana wskaźnika rocznego zapotrzebowania budynków na energię końcową. Natomiast w przypadku zmniejszenia łączniej emisji dwutlenku węgla w Polsce miernikiem będzie zmiana rocznej emisji dwutlenku węgla, uwzględniana w świadectwie charakterystyki enegrtycznej, w mln ton. Poprawa charakterystyki energetycznej budynków w perspektywie długofalowej wpłynie również na zmniejszenie wykorzystania paliw kopalnych na potrzeby związane z użytkowaniem budynków.
Rekomendowanym rozwiązaniem jest uchwalenie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, której celem będzie promocja poprawy charakterystyki energetycznej budynków poprzez udoskonalenie istniejącego systemu oceny energetycznej budynków, funkcjonującego w oparciu o przepisy uchylanej ustawy - Prawo budowlane oraz określenie wymagań w zakresie charakterystyki energetycznej budynków. Efektem tych działań ma być ograniczenie zużycia energii w budynkach, ochrona środowiska naturalnego i zasobów oraz rozwój nowoczesnych technologii w budownictwie i instalacjach z nim związanych. Projektowane rozwiązania są neutralne lub nieznaczne z punktu widzenia dodatkowych obciążeń dla przedsiębiorców oraz obciążeń w administracji.
Poniżej pełna treść założeń oraz inne dokumenty dotyczące tej regulacji.