Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozbudowa kolejnego odcinka DK74 w woj. lubelskim

Rozbudowa kolejnego odcinka DK74 w woj. lubelskim fotolia.pl

Wojewoda Lubelski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy ok. 14-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 74 między Hrubieszowem a przejściem granicznym w Zosinie. Ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy planowane jest w tym roku.

Co zostanie zrealizowane
Do standardów drogi klasy GP (drogi głównej ruchu przyspieszonego) dostosowany zostanie odcinek o długości 13,7 km. Jezdnia zostanie poszerzona, a oba pasy ruchu będą miały po 3,5 metra. Ułożona będzie nowa nawierzchnia, a jej konstrukcja wzmocniona i dostosowana do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś.

Przebudowane zostaną również skrzyżowania i wybudowane rondo u zbiegu DK74 z drogą powiatową, prowadzącą w kierunku Horodła. Powstaną też ciągi pieszo-rowerowe, bezpieczne i oświetlone przejścia dla pieszych oraz zatoki autobusowe.

Zmiany na DK74
To kolejna inwestycja realizowana na szlaku między drogą ekspresową S19 w Janowie Lubelskim, planowaną S17 w okolicach Zamościa, a przejściem granicznym w Zosinie.

Obecnie trwa budowa obwodnicy Dzwoli wraz rozbudową DK74 od końca przyszłej obwodnicy Janowa Lubelskiego do Frampola (w sumie 12 km). Rozpoczęły się też prace przygotowawcze związane z rozbudową DK74 między Gorajcem a Szczebrzeszynem.

W ubiegłych latach zbudowana została obwodnice Frampola i Hrubieszowa, a także przebudowano trasę między Frampolem a Gorajcem oraz kilka odcinków na wschód od Zamościa. W I kwartale tego roku złożony zostanie wniosek do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji ZRID dla budowy obwodnicy Gorajca. Na etapie przygotowania są z kolei obwodnice Janowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna i Zamościa (łącznie ok. 33 km). W sumie, między Janowem Lubelskim a Zamościem, powstanie ponad 60 km nowych lub zmodernizowanych odcinków drogi krajowej nr 74. W planach jest także dalszą rozbudowę DK74 od Zamościa do Zosina o łącznej długości ok. 37 km.

Źródło: GDDKiA

Śr., 17 St. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska