Bezpłatny staż odbywany w czasie wolnym od innych zajęć, nie jest wystarczający do nabycia uprawnienia do wykonywania badań technicznych pojazdów – uznał WSA w Łodzi.
Strona składa do starosty wniosek o wydanie uprawnienia do wykonywania badań technicznych pojazdów. Starosta wydaje decyzję odmowną, którą w mocy utrzymuje SKO. Co więcej, WSA przyznaje rację organom obydwu instancji. Co stanowi uzasadniony powód odmowy, skoro sąd przyznał, że strona spełnia prawie wszystkie warunki określone w art. 84 ust. 2 prawa o ruchu drogowym (prd)?
W okolicznościach sprawy, osoba ubiegająca się o wydanie uprawnienia rzeczywiście posiadała wymagane wykształcenie, odbyła wymagane szkolenie i zdała egzamin kwalifikacyjny.
Jedyną kwestią sporną pozostało to, czy złożone przez stronę zaświadczenia dokumentują dwa lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów. Warunek taki przewiduje bowiem art. 84 ust. 2b pkt 4 prd.
Przedstawione przez stronę zaświadczenia nie dokumentowały jednoznacznie zdobytej praktyki. Wynikało z nich jedynie to, że wnioskodawca odbywał bezpłatny staż na stacji kontroli pojazdów, bez uwzględnienia w jakim wymiarze staż ten był wykonywany oraz co należało do obowiązków stażysty. WSA stanowczo stwierdził (bazując na zaświadczeniach i wyjaśnieniach strony), że bezpłatny staż odbywany w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 30 kwietnia 2022 r., w czasie wolnym od innych zajęć, nie jest wystarczający do nabycia uprawnień diagnosty samochodowego.
Oznacza to, że starosta prawidłowo uznał, iż strona nie udokumentowała dwóch lat praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.
Szczególny charakter funkcji diagnosty powoduje, że przyznanie uprawnień musi zostać poprzedzone wnikliwą analizą załączonej do wniosku dokumentacji, także w zakresie doświadczenia zdobytego w czasie dwóch lat praktyk na stacji diagnostycznej lub w warsztacie naprawy pojazdów.
Wobec braku szczegółowej dokumentacji odbywanych praktyk starosta nie mógł z całą odpowiedzialnością przyjąć, że zakres wymienionych w zaświadczeniach czynności pozwalał na nabycie przez stronę umiejętności samodzielnego i prawidłowego wykonywania badań technicznych.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 10.10.2023 r., sygn. akt III SA/Łd 453/23, orzeczenie nieprawomocne
Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl