Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prace projektowe dla przedłużenia drogi S8 w woj. łódzkim

Prace projektowe dla przedłużenia drogi S8 w woj. łódzkim fotolia.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla połączenia węzła Łódź Południe (A1/S8) z węzłem Kozenin (S12/S74). To odcinek nowej drogi ekspresowej, spinający sieć tras najwyższej klasy w ścisłym centrum kraju.

Wykonawcą dokumentacji jest Transprojekt Gdański. Przyjęto, że w 2025 r. złożony zostanie wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Zakończenie umowy, sfinalizowane uzyskaniem DŚU ma nastąpić około połowy 2029 r. Koszt umowy to około 39,1 mln złotych.

Nowa trasa w głównej mierze będzie miała wpływ na połączenie Dolnego Śląska z Warszawą. Aktualnie większość kierowców jadących z Wrocławia, po dotarciu do węzła Łódź Południe wybiera dalszą trasę do stolicy przez autostradę A1 i mocno obciążoną ruchem A2. Bezpośrednie połączenie S8 do okolic Tomaszowa Mazowieckiego ułatwi podróż, przejmując część ruchu z bardzo zatłoczonej A2 (na odcinku Łódź - Warszawa), a także z A1 między węzłem Łódź Południe i Piotrkowem Trybunalskim. 

To jednak tylko część korzyści, jakie przyniesie nowe rozwiązanie. Dalsza część tego ok. 60-kilometrowego łącznika do planowanego węzła Kozenin u zbiegu S12 i S74 bardzo ułatwi i usprawni przejazd od strony Wielkopolski w kierunku województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego. 

Zgodnie z przeprowadzonymi analizami już w 2034 r. prognozowane natężenie ruchu na drodze ekspresowej S12 wyniesie 38 tys. pojazdów na dobę, a ponad 41 tys. pojazdów na dobę w 2054 r. Dzięki budowie drogi ekspresowej usprawni się ruch na samej autostradzie A1 oraz A2. Te same analizy potwierdzają, że rozbudowa autostrady A2 o dodatkowe pasy ruchu jest uzasadniona mimo przejęcia części ruchu przez projektowaną drogę ekspresową.

Nowa droga nie tylko usprawni połączenie Dolnego Śląska ze stolicą kraju, ale także stworzy wygodne i sprawne połączenie między Tomaszowem Mazowieckim i sąsiednimi miejscowościami a Łodzią. Będzie więc miała kluczowe znaczenie nie tylko w komunikacji lokalnej, ale także dla całego transportu krajowego i zagranicznego ze szczególnym uwzględnieniem długodystansowego przewozu towarów.

Połączenie od węzła Łódź Południe do węzła Kozenin będzie dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Droga wyposażona będzie w niezbędne urządzenia, takie jak bezkolizyjne węzły drogowe, nowoczesny system zarządzania ruchem, a także wszelkie instalacje służące ochronie środowiska.

Źródło: GDDKiA

Pt., 8 Gr. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś