Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bez nalepek w strefach czystego transportu

Bez nalepek w strefach czystego transportu fotolia.pl

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przepisy, które umożliwią prowadzenie stref czystego transportu w Polsce w oparciu o system CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierujących) – m.in. o dane dotyczące normy Euro. W gminach, które wybiorą nowoczesne, cyfrowe rozwiązania oznacza to brak obowiązku naklejania nalepek na szybach pojazdów.

Dotychczasowe regulacje przewidywały funkcjonowanie stref czystego transportu w oparciu o wydawanie nalepek. Dla kierowców wjeżdżających do strefy oznaczałoby to konieczność wizyt w urzędzie i – w skrajnych przypadkach – zakupu i naklejenia nawet kilku nalepek na szybę samochodu, by móc przejechać przez całe miasto.

Nowe przepisy znoszą te niedogodności i pozwalają gminom na wykorzystanie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów w celu kontroli wjazdu aut do stref. Już wkrótce wjeżdżający do strefy nie będzie musiał przedstawiać
w gminie dowodu rejestracyjnego – dane dla gmin będą dostępne online. Planowane zmiany umożliwią również wprowadzenie systemów automatycznej kontroli wjazdu do miast.

Pierwsze strefy czystego transportu ruszą 1 stycznia przyszłego roku. Aby przygotować się na tę zmianę Ministerstwo Cyfryzacji podjęło działania, które zapewnią kompletność danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów
w zakresie normy Euro.  

Wkrótce ruszy mechanizm, który automatycznie uzupełni brakujące dane o normie Euro w CEPiK dla pojazdów, dla których nie została ona przypisana podczas rejestracji. Będzie to możliwe dzięki nowym przepisom rządu.

Ponadto już od 21 września tego roku każdy będzie mógł sprawdzić dane swojego pojazdu dotyczące normy Euro w ogólnodostępnej usłudze Historia Pojazdu.

Źródło: MC

Czw., 14 Wrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś