Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Świeżo upieczeni kierowcy będą zadowoleni

Świeżo upieczeni kierowcy będą zadowoleni fotolia.pl

Już ponad 9,6 mln osób pobrało aplikację mObywatel, a ponad połowa z nich korzysta z cyfrowej wersji prawa jazdy. To wygodne rozwiązanie np. podczas kontroli drogowej, zakupu ubezpieczenia, w przypadku kolizji - aby potwierdzić swoje uprawnienia innemu kierowcy, bez wzywania policji, podczas wypożyczania samochodu.

Jak informuje KPRM ma pojawić się nowa funkcjonalność w aplikacji mObywatel. Jeśli nowy kierowca zdał egzamin na prawo jazdy, będzie mógł od razu wsiąść za kierownicę. Nie będzie trzeba czekać na odbiór prawa jazdy z urzędu. Dzięki nowym rozwiązaniom, świeżo upieczeni kierowcy tuż po zdanym egzaminie (kat. B, B1, A, A1, A2, AM, B+E, T) będą mogli legalnie poruszać się po polskich drogach.

Informacja o nabyciu uprawnień trafi automatycznie do Centralnej Ewidencji Kierowców (dostęp do niej ma m.in. policja). W aplikacji mObywatel pojawi się powiadomienie o pozytywnym wyniku egzaminu i możliwości pobrania tymczasowego elektronicznego Prawa Jazdy. Cyfrowy dokument będzie ważny przez 30 dni.

Nowe przepisy wejdą w życie w połowie tego roku.  

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Śr., 15 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś