Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

WSA: Przedwczesne skierowanie na badania z powodu choroby alkoholowej

WSA: Przedwczesne skierowanie na badania z powodu choroby alkoholowej fotolia.pl

Przywołanie w opinii WOMP, że kierowca ma zaburzoną osobowość i cierpi na uzależnienie alkoholowe leczone trwającą terapią, nie stanowi podstawy do automatycznego rozstrzygnięcia o skierowaniu na badania – orzekł niedawno WSA w Olsztynie.

W omawianej sprawie podstawą skierowania kierowcy przez prezydenta miasta na badania była informacja z WOMP o powzięciu przez lekarzy uzasadnionych wątpliwości co do stanu zdrowia kierującego, które mogą rzutować na okoliczność kierowania pojazdami mechanicznymi.

Dodatkowo, WOMP w kolejnym piśmie poinformował prezydenta miasta, że u kierującego stwierdzono zespół zależności alkoholowej.

WSA w istocie rozpoznawał, czy ww. materiał stanowi dostateczną podstawę do wydania przez prezydenta decyzji kierującej na badania w oparciu o art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami.

Sąd zauważył, że wniosek o skierowanie na badanie lekarskie sam w sobie nie przesądza o zasadności tego skierowania. Skoro WOMP nie dołącza do swoich pism żadnej dokumentacji uzasadniającej wątpliwości co do stanu zdrowia strony, a także nie wypowiada się jakie badania przeszedł skarżący, to prezydent miasta nie może automatycznie kierować na badania w przypadku każdego zawiadomienia o niedomaganiach zdrowotnych kierowcy, a tym samym o podejmowaniu decyzji bez uprawdopodobnienia i bez analizy wskazanych w zawiadomieniu faktów.

Organ nie może bezkrytycznie podchodzić do wszystkich otrzymanych informacji i zawiadomień. Wymagają one bowiem analizy co do stanu zdrowia kierowcy oraz do oceny czy uzyskane informacje i zawiadomienia są wiarygodne oraz zostały wystarczająco umotywowane.

Z tego właśnie powodu sąd uznał, że dokonana ocena była przedwczesna. 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 07.02.2023 r., sygn. II SA/Ol 834/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: CBOSA

Czw., 9 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak