Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wokandy. Zajęcie pasa drogowego a własność umieszczonej reklamy

Z wokandy. Zajęcie pasa drogowego a własność umieszczonej reklamy fotolia.pl

Stroną w postępowania w przedmiocie umieszczenia reklamy w pasie drogowym, a zatem obowiązanym do uzyskania stosownej decyzji zarządcy drogi, jest właściciel danej reklamy – orzekł WSA w Krakowie.

Uchylając decyzje organów I i II instancji w sprawie nałożenia kary pieniężnej za zajęcie bez zezwolenia zarządcy drogi pasa drogowego sąd ustalił, że ustalenia w zakresie prawa własności tablicy reklamowej zostały poczynione w oparciu o … informację umieszczoną na tejże tablicy.

Obciążona karą spółka zarzuciła nieprawidłowość w zakresie tych ustaleń i przedstawiła dokumenty świadczące o odmiennym stanie faktycznym, m.in. w zakresie zmiany formy prawnej i nazwy spółki.

Spółka zarzuciła, że prezydent miasta błędnie ustalił krąg uczestników postępowania. Strona skarżąca nie mogła być stroną postępowania jako właściciel tablicy reklamowej, bowiem z uwagi na dokonanie aportu do spółki komandytowej utraciła status jej właściciela.

WSA uznał, że ustalenie właściciela tablicy w oparciu o umieszczoną na niej informację jest niewystarczające, a stan faktyczny w tym zakresie niepełny.

Co istotne, to właściciel reklamy jest podmiotem stosunku publicznoprawnego w relacji z organem administracji publicznej i to właściciel reklamy umieszczonej w pasie drogowym bez zgody zarządcy jest biernie legitymowany w postępowaniu w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej, toczącym się w trybie art. 40 ust. 12 pkt 1 ustawy o drogach publicznych. Podstawowym obowiązkiem organu jest zatem ustalenie kwestii własności tablicy reklamowej.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 25.10.2022 r., sygn. III SA/Kr 638/22, orzeczenie nieprawomocne

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl 

Śr., 18 St. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak