Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

2,5 mln zagrożeń na krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa

2,5 mln zagrożeń na krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa fotolia.pl

21 listopada 2022 r. na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesione 2.500.000 zagrożenie. Od ponad 6 lat aplikacja cieszy się nieustającą popularnością.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie pozwalające od ponad 6 lat na komunikowanie się społeczeństwa z Policją. Ta bieżąca informacja o zagrożeniach oraz etapach ich eliminacji pozwoliła dotychczas rozwiązać lokalne problemy w wielu obszarach życia. Spośród dostępnych do wyboru 24 kategorii zagrożeń najczęściej wybierane są te, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak: Nieprawidłowe parkowanie, Przekraczanie dozwolonej prędkości czy Niewłaściwa infrastruktura drogowa. Prawie 1,5 mln zagrożeń z tych kategorii stanowi ponad 60% wszystkich naniesionych na mapę zagrożeń. W omawianych kategoriach ponad 800 tysięcy zagrożeń w wyniku podjętych przez Policję działań zostało skutecznie wyeliminowanych. Biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia, które dzięki aktywności społeczeństwa zostały wskazane na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, ponad 51% z nich zostało potwierdzonych, a następnie wyeliminowanych w wyniku działań Policji.

Chociaż najczęściej wskazywane są zagrożenia dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nie można też nie dostrzegać innych kategorii zagrożeń, których występowanie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa ludzi.

Mając na uwadze zbliżający się okres zimowy, a tym samym powracające okresowo zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, w tym uzależnionych od alkoholu oraz osób starszych, nieporadnych życiowo polegające na ryzyku wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji bezpośredniego zagrożenia dla ich życia i zdrowia, należy zauważyć, że i w tym obszarze Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby przekazać Policji sygnał o miejscu pobytu osoby, której aktualna sytuacja życiowa niesie za sobą ryzyko wychłodzenia organizmu. Wykorzystując kategorię zagrożenia "Osoba bezdomna wymagająca pomocy", istnieje możliwość udzielenia pomocy takiej osoby.

Jeżeli ktoś posiada wiedzę o takich osobach, Policja apeluje o wskazywanie miejsc ich przebywania za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Należy także pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia do dyspozycji pozostaje telefon alarmowy 112 lub bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami Policji.

Policja zachęca do dalszego korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Źródło: policja.pl

Czw., 24 Lst. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś